Akciju sabiedrības akcionāru reģistru nodalījumus pagaidām iesniedz kūtri, Dienai norāda Uzņēmumu reģistrā. Tas nav neparasti – līdzšinējā prakse liecina, ka uzņēmēji parasti dokumentu iesniegšanu Uzņēmumu reģistrā atliek uz pēdējo brīdi. Janvāra vidū bija reģistrētas 918 aktīvas akciju sabiedrības, un no tām akcionārus ir reģistrējušas 136.
Jāatgādina, ka 2023. gada jūlijā stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, ar kuriem tika sākta akciju sabiedrību regulējuma reforma. Likuma izmaiņas skar visas akciju sabiedrības. Cita starpā grozījumi paredz, ka akciju sabiedrībām informācija par akcionāriem jāatklāj viena gada laikā, tas ir, līdz šā gada 30. jūnijam. Tāpat akcionāriem ir jāpieņem lēmums par izvēlēto akciju veidu, jānodrošina atbilstoša akciju uzskaite, mainās regulējums par sapulču sasaukšanas kārtību u. c. No šī gada sākuma Uzņēmumu reģistrs gadījumos, kad akciju sabiedrības piesaka izmaiņas vai reorganizāciju, prasa arī atklāt akcionārus.
Iezīmējas problēmas
Šobrīd ir izkristalizējies, ka atsevišķas akciju sabiedrības, tas ir, noteiktas akciju sabiedrības ar plašu mazo akcionāru loku, kuru vidū ir arī neaktīvi mazie akcionāri, ir ziņojušas Uzņēmumu reģistram, ka tām ir problemātiski iesniegt pilnvērtīgu informāciju par visiem akcionāriem. Tāpēc šobrīd sadarbībā ar Tieslietu ministriju šiem specifiskajiem gadījumiem tiek meklēts juridiskais risinājums. Advokātu biroja Walless advokāti Aivars Lošmanis un Zane Eglīte-Fogele norāda, ka tiek gatavoti Komerclikuma grozījumi, kas pieļaus uzņēmumiem iesniegt arī nepilnīgi aizpildītus akcionāru reģistrus.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 26. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00