Pilotus aviācijas kompānijas nereti meklē ārpus Latvijas, jo vietējais piedāvājums nav pietiekams, turklāt tās šo jautājumu mēģina risināt, iesaistoties arī izglītošanas posmā. "Arī daudzās labi zināmās aviokompānijās strādā aviācijas profesionāļi no Latvijas," atzīmē PrimeraAir komercdirektore Anastasija Višņakova.
Skolo paši
Piemēram, SmartLynx Airlines floti veido 14 Airbus A320 lidmašīnas un viena Airbus 321 lidmašīna, un aviosabiedrībā pauž, ka pašlaik pasaulē ļoti trūkst pilotu, kas specializējušies tieši šī tipa lidmašīnu vadīšanā. Latvijā tādus neapmāca, un nākas meklēt ārpus Latvijas, piesaistot ārvalstu aģentūras. Aviokompānija cenšas šo problēmu risināt ilgtermiņā, piemēram, sadarbojas ar aviācijas skolu BAA Training Lietuvā, kur ir izveidota SmartLynx kadetu programma, – cilvēki no visas pasaules bez priekšzināšanām aviācijā četrus gadus mācību centra instruktoru uzraudzībā mācās, lai kļūtu par pilotiem un pēc veiksmīgas skolas absolvēšanas varētu strādāt SmartLynx Airlines.
Aviosabiedrībai ir arī savs SmartLynx mācību centrs, kas piedāvā pilotiem Airbus A320 tipa lidmašīnu kvalifikācijas kursus. Savukārt par inženieriem jāteic, ka uzņēmumā tos nākas skolot un izaudzināt pašiem: tiek ņemti darbā Latvijas tehnisko un aeronautikas augstskolu beidzēji, un vairāku gadu garumā viņus apmāca pieredzējuši speciālisti, ierādot darba specifiku.
Latvijā gan lietas virzās uz labo pusi, piemēram, lidsabiedrība airBaltic ir paziņojusi par savas pilotu skolas (airBalticTraining Pilotu akadēmija) izveidi Liepājā. Tas ir liels solis uz priekšu un dos iespēju daudziem cilvēkiem apgūt šo profesiju no nulles. Aviokompānijas airBaltic viceprezidente personāla vadības jautājumos Alīna Roščina stāsta, ka kopumā tika izvērtēts vairāk nekā 200 potenciālo studentu pieteikumu, no kuriem jau tuvākajā laikā tiks atlasīta pirmo 12 audzēkņu grupa, kas sāks mācības. Jāatgādina, ka pašlaik airBaltic nodarbina vairāk nekā 330 pilotu un tuvākā gada laikā plāno pieņemt darbā vēl 100. Bez pārdomātas darbaspēka piesaistes lidsabiedrības attīstība nav iespējama.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 6. aprīļa, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!