Eksperts lēš būtisku pieaugumu divās no trim nozīmīgākajām šī tirgus produktu grupām. Pirks vairāk gan viedtālruņu, gan televizoru, savukārt klēpjdatoru tirgus apjomi samazināsies – galvenokārt uz Āzijas valstu rēķina, kur viedtālrunis, pārņemot daļu no datora funkcionalitātes, daļai patērētāju spējis to arī aizstāt.
Pozitīvā aina makroekonomikā, pirktspējas pieaugums pasaulē, kā arī dažādi ražotāju tehnoloģiskie jauninājumi būs faktori, kas sekmēs šo optimistisko prognožu piepildīšanos. Jaunās digitālo tehnoloģiju tirgus spēļmantiņas, kas tikai sāk iekarot pircēju sirdis, ir ierīces ar balss vadāmību. Pērn tādu pārdots ap 45 miljoniem, šīgada prognoze jau ir 150 miljoni. Tehnoloģiju radītāji nesnauž, šajā sakarā minams kāds būtisks 2017. gada rudens notikums – divi lielražotāji nāca klajā ar jauniem procesoriem, kuriem ir arī mākslīgā intelekta iezīmes. Tā septembrī Berlīnē IFA izstādē Huawei prezentēja mikroprocesoru Kirin 970, bet pēc pāris nedēļām Apple pasaulei parādīja savu jauno mikroprocesoru A11 Bionic.
Tirgus atsācis izaugsmi
Tirgus izpētes kompānijas GfK dati liecina, ka pēc divu gadu krituma pērn globālais elektropreču tirgus audzis par 3,2%. Salīdzinoši vairāk pirkuši gan Eiropā, gan arī straujas attīstības Āzijas valstu tirgos, maz izmaiņu bijis Ķīnā, bet lejupslīde piedzīvota piesātinātajā ASV elektropreču tirgū.
Rietumeiropā pērn par pieprasītāko produktu kļuvušas valkājamās viedierīces – gan pulksteņi, gan dažādi veselības un sporta aksesuāri. Šajā grupā GfK reģistrējis 20% kāpumu pret 2016. gadu. Līderpozīcijas globālajā tirgū joprojām saglabā viedtālruņi, kuru pārdošana turpina kāpumu. 2017. gadā viedtālruņu pārdošana nodrošināja 48% no kopējiem tirgus ieņēmumiem. Ieņēmumi no to pārdošanas pasaulē auguši par 8%, kamēr skaita ziņā pieaugums bijis tikai par 3%. Viedtālruņa neto pārdošanas cena pērn augusi par 6% – no 310 uz 328 ASV dolāriem (no 262,60 līdz 277,85 eiro). Pērn pasaulē labi pirkta arī lielā sadzīves tehnika (ieņēmumu pieaugums par 4,1%), bet vēl labāk – mazā sadzīves tehnika, kur tirgus ieņēmumi auguši par 8%. Tajā pašā laikā turpinājusi sarukt televizoru un planšetdatoru pārdošana.
Viena no 2017. gada tendencēm, ko uzrāda GfK tirgus pētījumu un aptauju dati, ir elektropreču cenu pieaugums – tirgū ir vairāk tehnoloģiski pilnīgāku modeļu, un pieaug arī patērētāju pirktspēja un vēlme pēc jaunākā, kas arī parasti ir tas dārgākais. Īpaši spējš cenu kāpums pērn bijis Āzijas – Klusā okeāna valstu reģionā. Daudzās preču grupās tas pārsniedzis 10%, un pirkšanas apjomi neauga tik strauji kā pirkto produktu cenas.
Ķīnai un arī citām reģiona valstīm, piemēram, Indonēzijai, raksturīga plaša viedtālruņa izmantošana iepirkumu veikšanai. Ķīnā absolūtais vairums viedtālruņu īpašnieku tālruni lieto arī kā virtuālo maciņu, ar kuru kasē samaksā par pirkumu. Tas sekmē arī tādu viedtālruņu, kam ir biometriskās autentifikācijas iespēja, izplatību. No pērn Āzijas – Klusā okeāna valstīs pārdotajiem viedtālruņiem, rēķinot pēc skaita, šāda funkcija bija 64%.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 23. maija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!