"Ir pilnīgi skaidrs, ka steidzami jāpieņem lēmumi, kas ļautu turpmāk iekļauties valsts budžetā atvēlētajos līdzekļos, saglabājot esošo sabiedriskā transporta sistēmu – te darbs būtu gan no tiesību aktu, gan arī pašas sistēmas sakārtošanas viedokļa," atzīst SM valsts sekretārs Anrijs Matīss.
Pirmais uzdevums ir panākt grozījumu Autopārvadājumu likumā pieņemšanu, kas paredz nelegālo pārvadātāju darbības apkarošanu. Grozījumi jau iesniegti izskatīšanai Saeimas Tautsaimniecības komisijā. Jau šogad tas ļautu ietaupīt 1.15 miljonus latu, rēķina SM.
No šā gada 1.aprīļa plānota arī braukšanas tarifu izmaiņa starppilsētu nozīmes vilcienu un autobusu maršrutos par 5 līdz 7 %, bet tā tikai daļēji spēs atrisināt būtisko finansējuma nepietiekamību - ekonomiskais ieguvums no tās šogad būs apmēram 1.80 miljoni latu, taču kopējais paredzamais iztrūkums par šo gadu un pērn nesegtajiem pārvadātāju zaudējumiem būs lielāks.
Būtiski ir sakārtot tiesisko bāzi attiecībā uz skolēnu pārvadājumiem, lai novērstu situāciju, kad ar skolēnu autobusiem tiek pārvadāti pasažieri par maksu, tādējādi atņemot klientus regulārajiem pasažieru pārvadātājiem. Lai šo problēmu risinātu, SM jau tuvākajā laikā sagatavos un nosūtīs vēstuli Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), aicinot stingrāk kontrolēt šādu autobusu izmantošanu.
Pārrunājot autoostu reorganizāciju, SM un pārvadātāji vienojās, ka nepieciešams samazināt pārvadātāju izmaksas par autobusu apkalpošanu autoostās un šajā procesā iesaistīt arī pašvaldības - tas ļaus valstij ietaupīt līdzekļus un atteikties no nevajadzīgiem pakalpojumiem. Paredzēts, ka šie priekšlikumi būs pieejami izvērtēšanai marta vidū.
Atbilstoši Ministru kabineta uzdevumam ir plānots pārskatīt Sociālajā drošības tīkla stratēģijā paredzētos transporta jomas pasākumus, izskatot arī iespēju ieviest pasažieru līdzmaksājumu. Par šo jautājumu tiek gatavots informatīvais ziņojums, kurš tiks virzīts atbalstīšanai valdībā.