Pēdējā ceturtdaļgadsimta laikā Zemes okeāni katru gadu absorbējuši par 60% vairāk siltuma, nekā iepriekš uzskatīts, sacīja Prinstonas Universitātes zinātniece un pētījuma vadītāja Lore Resplendija. Atšķirība ir milzīgs papildu enerģijas daudzums, kas nāk no Saules un kas "iesprostots" Zemes atmosfērā.
Jaunajā pētījumā netiek tieši mērīta okeānu temperatūra, bet tiek mērīts gāzu — skābekļa un oglekļa dioksīda - daudzums, kas pēdējo desmit gadu laikā, okeānam uzsilstot, nokļuvis atmosfērā.
Jaunie atklājumi vieš vairāk skaidrības par okeānu sasilšanas tempiem pirms 2007. gada, kad visā pasaulē ar speciālām bojām programmas Argo ietvaros uzsāka temperatūras mērījumus. Pirms 2007. gada gūt visaptverošu ieskatu traucēja atšķirīgās metodes, kā tika veikti mērījumi, vai arī vispār datu trūkums par ūdens temperatūru.
Lielāks okeānos uzkrātās siltumenerģijas daudzums nozīmē, ka ik gadu arvien vairāk siltuma tiek uzglabāts Zemes iekšējā klimata sistēmā.
Tā kā ūdens temperatūra okeānos palielinās straujāk par iepriekš aprēķināto, cilvēcei ir vēl mazāk laika, lai krasi samazinātu oglekļa dioksīda emisiju apjomus un ierobežotu globālo sasilšanu +1,5 grāda robežās, salīdzinot ar laiku pirms industriālās revolūcijas.
Nupat publiskotais pētījums pasvītro globālās bezdarbības potenciālās sekas. Strauja okeānu sasilšana nozīmē ātrāku ūdens līmeņa celšanos jūrās. Okeānos uzkrātā siltumenerģija arvien vairāk uzsildīs tos pasaules reģionus, kas jau tagad piedzīvo būtiskas pārmaiņas. Portāls Diena.lv jau vēstījis par koraļļu rifu masveida izbalēšanu un ledāju kušanu, kas var būtiski paaugstināt ūdens līmeni pasaules okeānos.
Alarmists ar grantu