Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -4 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 12. decembris
Otīlija, Iveta

Eksperte: Nevalstisko organizāciju sektora sakārtošana aizņems divus gadus

Nevalstisko organizāciju (NVO) sektora sakārtošana aizņems divus gadus, piektdien NVO un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes rīkotajā konferencē Uzticēšanās solis atzina Tieslietu ministrijas (TM) valsts sekretāra vietniece politikas jautājumos Laila Medina.

Viens no konferences centrālajiem tematiem ir sabiedriskā labuma sistēmas maiņa. Memoranda padomes vadītāja vietniece, Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga konferences dalībniekiem atzina, ka pēdējā gada laikā ar dažādiem publiskiem paziņojumiem par atsevišķu NVO darbības finansēšanu ticis iedragāts visa NVO sektora tēls.

Zonberga piebilda, ka, lai risinātu problēmas NVO sektorā, organizācijas izvēlējušās iet pašregulācijas ceļu, pēc ilgām diskusijām pieņemot biedrību un nodibinājumu ētikas kodeksu ar mērķi veicināt labas pārvaldības un ētikas principus biedrību un nodibinājumu darbā.

Savukārt finanšu ministra Jāņa Reira (JV) padomnieks Ints Dālderis (JV) informēja, ka pēc ministra iniciatīvas tika rīkotas vairākas domnīcas, kuru mērķis ir rast risinājumus, lai mainītu sabiedriskā labuma sistēmas maiņu.

Kā vienu no NVO sektora problēmām TM valsts sekretāra vietniece minēja šo organizāciju necaurredzamo darbību.

Pēc Medinas teiktā, aptuveni 90% NVO Latvijā norāda, ka to darbība nav klasificēta, līdz ar to uzraugošajām iestādēm un potenciālajiem NVO sadarbības partneriem liedzot noskaidrot, ar ko īsti konkrētās organizācijas nodarbojas.

Medina arī atzina, ka patlaban nav rīku, kā noteikt, kurām riska grupām pieder konkrētas NVO, nav arī iespējams izvērtēt NVO finanšu plūsmas.

"NVO ir lielas skaidras naudas finanšu plūsmas. Piemēram, nevaram patlaban pārliecināties, kāpēc NVO skaidrā naudā iemaksāti pieci miljoni eiro, bet organizācijas izmaksā 15 miljonus eiro. Kāpēc NVO ir vajadzīga skaidra nauda, sevišķi, ja zināms, ka skaidru naudu var izmantot nelegāliem mērķiem," sacīja ministrijas eksperte.

Pēc Medinas teiktā, patlaban tiek meklēti risinājumi NVO sektora sakārtošanai, ka skopumā varētu aizņemt divus gadus.

LETA jau vēstīja, ka Finanšu izlūkošanas dienests (FID) izpētījis, ka kultūras un sporta biedrību izejošie darījumi skaidrā naudā ir trīs reizes lielāki, nekā to ienākumi. Piemēram, kultūras un atpūtas NVO kopējie ieņēmumi skaidrā naudā bijuši 2,55 miljoni eiro, turpretī izdevumi skaidrā naudā - 8,84 miljoni eiro. Savukārt sporta biedrības un nodibinājumi skaidrā naudā iekasējušas 2,4 miljonus, bet izdevušas skaidrā naudā 6,62 miljonus eiro.

Pēc FID datiem, starp augsta riska NVO minētās kultūras un atpūtas biedrības, kā arī sporta biedrības un nodibinājumi veic trīs reizes lielākus darījumus skaidrā naudā, nekā iekasē.

Top komentāri

Kurts Papēdis
K
Beidzot tiek mēģināts kaut ko sakārtot nevalstiskās naudas mazgāšanās organizācijās.
zvirbulēns
z
Šo jautājumu var sakārtot viena mēneša laikā! Ieskatīties LR Satversmē, saprast, ka Satversmē teikts, ka visi ir vienlīdzīgi likuma priekšā, sagatavot Saeima lēmumprojektu par SLO likuma darbības pārtraukšanu. Nav un nedrīkst būt tādas sabiedriskā labuma organizācijas ar kādām īpašām tiesībām, visas sabiedriskās organizācijas ir vienlīdz labas, visām jādarbojas pēc vieniem principiem.
Edgars
E
Vajadzētu papētīt LOK
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvijas politikā aizvien vairāk sociālisma(20)

Ilgāka laika novērojumi rāda, ka Latvijas politiskā telpa kļūst aizvien kreisāka, lai arī publiski vismaz politiķi to nav gatavi atzīt, jo partiju pozicionējumā ierasts kreisumu vai labējumu vēr...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē