Graube piekrita, ka katram civilajam kuģim nav iespējams pielikt klāt militāro kuģi, taču rietumvalstīm ir dažādas metodes, kas varētu palīdzēt prognozēt iespējamos infrastruktūras bojāšanas mēģinājumus. Vienlaikus eksperts atzina, ka jūras operācijas ir dārgas, taču ir jāliek pretim mūsdienu tehnoloģijas, lai varētu aizsargāt infrastruktūru un izsekot aizdomīgus kuģus, tostarp, izmantojot ne tikai virsūdens metodes, bet arī zemūdens.
Eksperta ieskatā šādi aizsardzības pasākumi varētu notikt, organizējot NATO operāciju vai veidojot reģionālu aliansi.
"Ir jāsaprot, ka tas ir viens no veidiem, kā Krievija karo pret rietumiem. Ir jārēķinās ar to, ka šīs mazās atriebības un riebeklības būs arvien vairāk," uzsvēra Graube.
Cits bijušais Latvijas NBS komandieris Juris Dalbiņš aģentūrai LETA teica, ka pēc infrastruktūras bojāšanas gadījumiem rietumvalstīm jābūt vienotai reakcijai. "Nedrīkst būt tā, ka kāda valsts iedomājas zvanīt Krievijas pārstāvjiem vai arī šī diversija noslēdzas vienkārši ar kāda diplomāta izraidīšanu," viņš teica.
Viņaprāt, Somija šoreiz rīkojusies pareizi, aizturot kuģi. "Ir jābūt skaidrai un saprotamai reakcijai, ka tā nu tas nebūs, ka katrs pārvietosies ar nolaistiem enkuriem un bojās infrastruktūru," uzsvēra Dalbiņš, atgādinot, ka šādas diversijas ietekmē pašu NATO valstu bloka apgādi.
Jau ziņots, ka pēc šonedēļ notikušās zemūdens kabeļu sabojāšanas NATO palielinās militāro klātbūtni Baltijas jūrā, piektdien paziņojis NATO ģenerālsekretārs Marks Rite.
Sākta izmeklēšana saistībā ar aizdomām, ka Krievijas "ēnu flotes" tankkuģis "Eagle S", kam ir Kuka salu karogs, ar enkuru sabojājis elektrības un sakaru kabeļus. Somija šo kuģi ir aizturējusi.
Trešdien pārtrauca darboties Igaunijas-Somijas elektrokabelis "EstLink 2", bet sakaru uzņēmumi informēja Igaunijas iestādes par bojājumiem trim Igaunijas-Somijas sakaru kabeļiem.