Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Pasaule

Kubas pretrunīgā eksportprece © DIENA(13)

Desmitiem tūkstošu kubiešu medicīnas profesionāļu strādā ārvalstīs, tā ienesot sociālistiskās Kubas budžetā miljardiem dolāru. Atsevišķas valstis pēdējā laikā gan atteikušās no kubiešu ārstu pakalpojumiem, vainojot viņus protestu uzkurināšanā. Savukārt Kubas režīma kritiķi kubiešu ārstus uzskata par ekspluatācijas upuriem.

Makrona diagnoze NATO © DIENA(19)

Francijas prezidents izpelnījies sabiedroto neizpratni un nosodījumu par paziņojumu, ka Ziemeļatlantijas alianse piedzīvo smadzeņu nāvi. Analītiķi norāda, ka Elizejas pils saimnieks šādi vēlējies pievērst uzmanību NATO problēmām

Vieniem varoņi, citiem teroristi © DIENA(3)

Par baltajām ķiverēm iesauktie Sīrijas brīvprātīgie glābēji ir saņēmuši Rietumu atzinību par nesavtīgo darbu, meklējot izdzīvojušos sabombardētu māju drupās. Savukārt Sīrijas režīms un tā galvenā atbalstītāja Krievija viņus saukā par teroristiem un rietumvalstu spiegiem.

Militārie noslēpumi pret zinātniekiem © DIENA(9)

Krievijas zinātnieku vidū plašu rezonansi izraisījusi policijas un drošības spēku veiktā kratīšana Krievijas Zinātņu akadēmijas (KZA) Pjotra Ļebedeva vārdā nosauktā Fizikas institūta direktora KZA korespondētājlocekļa Nikolaja Kolačevska darba kabinetā un dzīvesvietā. Kā norāda virkne preses izdevumu, oktobra beigu notikumi tā dēvētajā Ļebedeva institūtā ir uzskatāms piemērs, kā drošības iestāžu pārmērīgais aizdomīgums, it īpaši pret zinātniekiem, apvienots ar likumdošanas trūkumiem, bremzē valsts ekonomisko attīstību.

Nomocītās nācijas varoņi © DIENA(4)

Ar Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) valstsvienības triumfu aizvadītajā nedēļā noslēdzās Pasaules kausa izcīņa regbijā. Tā bija jau trešā reize, kad par gazelēm dēvētā komanda ieguva Viljama Veba Elisa vārdā nosaukto trofeju. Šī uzvara, tāpat kā iepriekšējās, ir iespēja saliedēt valsti, kas arī 25 gadus pēc bēdīgi slavenās aparteīda sistēmas sagraušanas ir ļoti polarizēta.

Stalkers tavā kabatā © DIENA(11)

Tūkstošos viedtālruņu ir paslēptas izspiegošanas lietotnes, lai izsekotu viedierīču īpašniekus, kuri to nemaz nenojauš. Šos rīkus arvien biežāk izmanto greizsirdīgi un varmācīgi partneri, lai kontrolētu savus upurus.

Katalonijas dilemma © DIENA(15)

Spānijas autonomajā provincē Katalonijā ar jaunu sparu uzliesmojušas neatkarības piekritēju protesta akcijas. Vairākums katalāņu savu nostāju pauž mierīgā ceļā, tomēr daudz radikālāk noskaņotie jau ķērušies pie vardarbības ielās un tūristu iecienīto Barselonas centru daudzviet pārvērtuši kaujas laukā.

Kurdu "Miera avots" © DIENA(1)

NATO dalībvalsts Turcijas bruņotie spēki pirms divām nedēļām iegāja kaimiņvalstī Sīrijā, lai sāktu "pretterorisma" operāciju, kuras mērķis ir turienes kurdu kaujinieki. Viņiem vairākus gadus bija nozīmīga loma ASV vadītajā cīņā pret džihādistu kustību Islāma valsts (IV), kas Sīrijā tikpat kā ir iznīcināta.

Elektronisko cigarešu sērga © DIENA(11)

Nereti par mazāk bīstamu alternatīvu parastajām uzskatītās e-cigaretes pēdējā laikā nonākušas diskusiju krustugunīs daudzviet pasaulē. ASV e-cigarešu lietošana jeb tā dēvētā veipošana izraisījusi vairāku desmitu cilvēku nāvi un saslimšanu, pievēršot uzmanību šai problēmai un liekot domāt par to iespējamo aizliegumu.

NBA starp dzirnakmeņiem © DIENA

Pasaulē vispopulārākajai basketbola līgai un tās zvaigznēm pēc konflikta ar Ķīnu ir jāizdara izvēle starp NBA sludinātajām vērtībām un milzīgo peļņu, ko tai ienes otrs lielākais tirgus pēc ASV.

Mērķtiecīgo džentlmeņu klubiņš © DIENA

Pirms ceturtdaļgadsimta sākusies aizraušanās ar debesu vērošanu šoruden šveicietim Didjē Kelozam atmaksājās ar Nobela prēmiju fizikā. Viņš ir dzīvs piemērs tam, ka nodošanās savam aicinājumam ar sirdi un dvēseli agrāk vai vēlāk tiek pamanīta un novērtēta, pat ja sākumā daudziem tā šķiet nesaprotama.

Tramps pret Kongresu © DIENA(3)

ASV likumdevēji izmeklē iespējamos pārkāpumus prezidenta Trampa lūgumā Ukrainas kolēģim spert soļus, kas varētu kaitēt Trampa politiskajam pretiniekam.

Lielā pārvākšanās © DIENA(1)

Dienvidaustrumāzijas visvairāk apdzīvotās valsts Indonēzijas vairāku desmitu miljonu iedzīvotāju lielā galvaspilsēta un ekonomikas motors Džakarta burtiskā nozīmē grimst. Viena no pasaules lielākajām metropolēm cieš no gadu desmitiem īstenotas nepārdomātas attīstības, bet problēmu saasina ūdens līmeņa celšanās jūrā. Džakarta vairs nav ērta dzīvošanai arī tāpēc, ka to nomoka transporta sastrēgumi un gaisa piesārņojums. Lai atslogotu pārapdzīvoto pilsētu, Indonēzijas valdība izvirzījusi ambiciozu mērķi – uzbūvēt jaunu valsts politiski administratīvo centru. Indonēzija ar šo soli gan nebūs unikāla pasaules mērogā, jo jau agrāk atsevišķas valstis faktiski tukšā vietā ir izveidojušas jaunu galvaspilsētu.

Bagātākais ķīnietis Džeks Ma nomaina skatuves © DIENA(1)

Šā gada 10. septembrī no visiem amatiem vienā no pasaules lielākajām interneta tirdzniecības platformām Alibaba aizgāja šī uzņēmuma dibinātājs un ilggadējais vadītājs, Ķīnas bagātākais cilvēks Džeks Ma. Par nodomu pamest Alibaba Ma paziņoja vēl 2018. gada 10. septembrī, turklāt uzsverot, ka no amata atkāpsies tieši pēc viena gada. Biznesa vietā Ma sola turpmāk nodoties projektiem izglītības jomā un labdarībai, tomēr vienlaikus plaši izplatīts ir viedoklis, ka viņš saglabās lielu neoficiālo ietekmi uz Alibaba.

Tev nebūs nokaut... rituāli! © DIENA(13)

Beļģijā asas viedokļu sadursmes starp reliģijas brīvības aizstāvjiem un dzīvnieku tiesību sargiem izraisījuši Flandrijas un Valonijas reģionā ieviestie aizliegumi nokaut dzīvniekus bez apdullināšanas, ko piekopj musulmaņi un jūdaisti.

Pieci mēneši tautskolā © DIENA

2016. gada ziemā strādāju pilnas slodzes darbu Rīgā, bet sapņoju par aizbēgšanu no ierastās rutīnas un ceļošanu. Tāpēc, redzot, ka draudzene sociālajos tīklos liek fotogrāfijas, kā glezno un dzer tēju kaut kur Dānijā, jautāju viņai: kas man jādara, lai varētu darīt to pašu? Pēc gada jau sēdos lidmašīnā uz Kopenhāgenu, lai sāktu mācības Oderas tautskolā. Pieredze atšķīrās no tā, ko gaidīju, – atpūsties neizdevās, jo, lai nopelnītu kabatas naudu, paralēli tulkoju, taču apguvu fotogrāfijas pamatus, pareizu stāju, dziedāšanu ar rīkli, kā arī mācījos būt piezemētāka un dzīvot kopienā.

Moldovas krusttēvs © DIENA(28)

Kompromitējošo materiālu vākšanas un intrigu meistars, oligarhs, visbagātākais cilvēks un, iespējams, arī vienīgais miljardieris postpadomju Moldovā. Cilvēks, kuram pēdējā desmitgadē ilgstoši piederēja gandrīz neierobežota, lai arī neoficiāla vara šajā valstī. Ne tikai ikdienas sarunās, bet arī presē viņš tika dēvēts par gospodaru (tāds bija viduslaiku valdnieku tituls tagadējās Moldovas zemēs), un pietika ar šo apzīmējumu, lai ikviens uzreiz saprastu, ka domāts ir Vladimirs jeb Vlads Plahotņuks. Tikai šā gada jūlijā viņš beidzot tomēr gāzts no "troņa".

Grenlandes pirkšana – solis atpakaļ vēsturē © DIENA(13)

ASV prezidenta Donalda Trampa atzīšanās, ka ASV "idejas līmenī" izskata iespēju atpirkt no Dānijas tās kontrolē esošo Grenlandi, piesaistījusi plašu uzmanību jautājumam par teritoriju pirkšanu un pārdošanu starp valstīm un tā vēsturei. It īpaši tāpēc, ka tieši ASV pat līdz XX gadsimta sākumam bija pasaulē vislielākā teritoriju pircēja.

Amazones nedienu ietekme © DIENA

Lietus mežu degšana Amazones baseinā šovasar pievērsusi īpaši lielu uzmanību, tas aktualizējis virkni problēmu, kuras būtu pēdējais laiks risināt ne tikai konkrētā reģiona valstīs, bet arī citviet pasaulē.