Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +18 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 30. maijs
Lolita, Vitolds, Letīcija

Finanses

Uzņēmumiem jāprot pielāgoties © DIENA

Ir skaidrs, ka Covid-19 krīze biznesa sektorus skāra un joprojām skar dažādi. Globālās Covid-19 pandēmijas radītās krīzes ietekmē 2020. gadā visbūtiskākais apjomu samazinājums bija izmitināšanas un ēdināšanas, kā arī mākslas, izklaides un atpūtas nozarēs. Tāpat ieviestie Covid-19 ierobežojumi būtiski ietekmēja aviācijas, sauszemes transporta un dzelzceļa uzņēmumus. Vērā ņemams apjomu samazinājums bija arī finanšu un apdrošināšanas darbībās, kā arī komercpakalpojumu nozarēs. Mazāk pandēmija ietekmēja apstrādes rūpniecību.

Negadījumi darbā – nulles līmenī © DIENA

Valsts darba inspekcijas (VDI) dati liecina, ka pērn nelaimes gadījumos darbā cietis 2091 nodarbinātais, 208 guvuši smagus veselības traucējumus, bet vēl 27 pat gājuši bojā. Turklāt šie skaitļi nevis mazinās, bet ar katru gadu pieaug. Kas jādara savādāk darba drošības un aizsardzības jomā, lai negatīvo statistikas līkni salauztu?

Bez noteiktas virzības © DIENA

Neraugoties uz to, ka biržas investoru satraukumi par Krievijas iebrukuma Ukrainā potenciālajām sekām jau ir pierimuši, finanšu tirgus šobrīd aizvien nespēj uzņemt noturīgu kāpuma vai krituma tendenci.

Dārdzība turpina augt © DIENA

Vispasaules cenu skrējiens nemet līkumu arī Latvijai, un to var sajust gan degvielas uzpildes staciju, gan veikalu plauktu cenrāžos, patēriņa cenu pieauguma tempam sasniedzot jaunu augstāko līmeni kopš 2008. gada. Šis cenu pieaugums varētu turpināties, par ko savukārt liecina ražotāju cenu kāpums jeb vērtības izmaiņa, par kuru savu produkciju pārdod rūpniecības uzņēmumi.

Augošā inflācija un investīcijas © DIENA

Eiropas Centrālās bankas (ECB) vadība aprīlī notikušajā monetārās politikas sapulcē nolēma nemainīt eiro procentu likmes un apstiprināja aktīvu pirkšanas programmas pakāpenisku samazināšanu.

Patērētāji 2021. gadā PTAC visvairāk sūdzējušies par parādu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzēju rīcību

2021. gadā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) saņēmis 315 patērētāju iesniegumus par problēmām saistībā ar kādu no finanšu pakalpojumiem. Salīdzinot ar 2020. gadu, patērētāju iesniegumu skaits samazinājies par dažiem procentiem. Finanšu pratības nedēļas ietvaros PTAC aicina patērētājus iepazīties ar padomiem, kā šajā laikā, kad pieaug dzīves dārdzība un izdevumi, rīkoties situācijās, ja radušās problēmas laicīgi veikt kredītu maksājumus u.c.

Jaunuzņēmējiem un pētniekiem šogad pieejamie valsts finanšu atbalsta instrumenti attīstībai

2022. gadā tiek likti pamatakmeņi tam, lai nākotnē valsts un fondu piešķirtais finansējums tiešā mērā palīdzētu sasniegt tehnoloģisko izrāvienu un inovatīvu uzņēmējdarbību, vienlaikus šis ir arī pārejas posms vēl pirms spēkā stājās jaunā perioda finansējums, tāpēc gan uzņēmējiem, gan zinātniekiem ir rūpīgi jāseko līdzi atvērtajām programmām un pieejamiem naudas līdzekļiem.