Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Trešdiena, 17. aprīlis
Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Citadeles lietas anatomija

Valsts nolēmusi turpināt slēpt informāciju par Citadeles afēru

Ja ir kaut kas, par ko pilnīgi vienisprātis ir Valsts kanceleja, Ekonomikas ministrija (EM), Finanšu ministrija, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) un Privatizācijas aģentūra (PA), tad tas ir – no sabiedrības ir iespējami ilgi jāturpina slēpt, kā tieši notika Citadele bankas darījums, kā tieši tika pieņemti lēmumi, kuru rezultātā Latvijas valsts budžets Valsts kontroles vērtējumā zaudēja vismaz 25– 75 miljonus eiro, un kāda informācija bija šo lēmumu pamatā. Ar šo publikāciju Diena noslēdz 11. oktobrī sākto rakstu sēriju Citadeles lietas anatomija, soli pa solim atklājot visaugstākajā līmenī iespējamo afēru, kurā Latvijas valsts zaudēja vismaz 20–40 miljonus eiro. Iepriekšējā rakstā, ar kuru var iepazīties portālā Diena.lv, vēstījām, ka darījuma rezultātā Latvijas valsts nevis saņēma nesamērīgi zemu cenu, bet tai pat nācās piemaksāt.

Citadeles pārdošana: Valsts nevis naudu saņēma, bet vēl piemaksāja

Akciju sabiedrības Citadele banka pārdošanas cena, visticamāk, bija par 25–75 miljoniem eiro mazāka nekā tās iespējamā patiesā vērtība – šis Valsts kontroles atzinums ir labi zināms. Taču, kā izrādās, īstenība ir vēl dramatiskāka. No bankas pārdošanas Latvijas valsts nevis saņēma nesamērīgi mazu cenu, bet nesaņēma vispār neko. Vēl vairāk – valstij pat nācās piemaksāt. Diena turpina 11. oktobrī sākto rakstu sēriju Citadeles lietas anatomija, soli pa solim atklājot visaugstākajā līmenī kārtoto iespējamo afēru, kurā Latvijas valsts zaudēja vismaz 20–40 miljonus eiro. Iepriekšējā rakstā, ar kuru var iepazīties portālā Diena.lv, vēstījām, ka Valda Dombrovska vadītais Ministru kabinets 2011. gadā nolēma pārtraukt mēģinājumus pārdot Citadeli un pie šī jautājuma atgriezās tikai 2013. gada jūlijā.

Cīņa par Citadeli: "Nepareizo" izslēgšana

Ja ticēt Ministru kabineta un Privatizācijas aģentūras 2013. gadā un pēcāk publiski sniegtajai informācijai, Latvijas valsts institūciju mērķis bija AS Citadele banka akciju paketi pārdot viskvalitatīvākajam pretendentam par valstij visizdevīgāko cenu. Taču patiesība ir pilnīgi cita: Dienas rīcībā esoši dokumenti un liecības uzskatāmi apliecina, kā neformālā gaisotnē, iesaistoties pat tādiem spēlētājiem kā ASV vēstnieks Latvijā, no "godīgās" sacīkstes cits pēc cita tika izslēgti visi "nepareizie" pretendenti, sākot jau ar vietējiem uzņēmējiem.

Citadeles lietas anatomija: Pārbaude par slaveno Gruzijas braucienu bijusi formāla

Jūs sakāt, ka neko par AS Citadele banka pārdošanu nerunājāt, ne par kādu korupciju neko nezināt un jūsu kompānija braucienam uz Gruziju savācās pilnīgi nejauši? Tad jau viss kārtībā! Tieši tik pamatīga ir bijusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktā pārbaude par šo braucienu, kam sabiedrības acīs ir bijusi īpaša loma notikumos ap Citadeles akciju sadales procesu. Diena turpina 11. oktobrī sākto rakstu sēriju Citadeles lietas anatomija, soli pa solim atklājot visaugstākajā līmenī kārtoto iespējamo afēru, kurā Latvijas valsts zaudēja vismaz 20–40 miljonus eiro. Iepriekšējā rakstā, ar kuru var iepazīties portālā Diena.lv, vēstījām par Ņujorkas un Latvijas tiesu materiāliem, kas izgaismo rūpīgi slēptās vienošanās beigas, un to, kā pašmāju uzņēmēji tikuši izmantoti un faktiski "uzmesti".

Cīņa par Citadeli: Amerikāņu un latviešu partnerības gals

Kurzemes apgabaltiesa 22. oktobrī izskatīs civillietu, par kuru oficiālajā tiesu kalendārā atrodams tikai lakonisks ieraksts: "Informācija nav izpaužama." Šī būs jau kārtējā tiesu instance, kurā nonākusi pašmāju uzņēmējiem piederošās SIA Callidus Capital, iespējams, pat 60 un vairāk miljonus eiro vērtā prasība pret tagadējiem oficiālajiem Citadele bankas saimniekiem Ripplewood Advisors LLC. Atbildētāju – ASV ārzonā Delaverā reģistrēto kompāniju – lietas materiāli parāda nelabvēlīgā gaismā, detalizēti izklāstot, tieši kā pašmāju uzņēmēji cīņā par bankas kontrolpaketi pirms četriem gadiem tikuši izmantoti un faktiski "uzmesti".

Uzņēmēji bijuši cieši klāt Citadeles atdāvināšanā

Pirms četriem gadiem aizejošā Laimdotas Straujumas valdība faktiski pēdējā mirklī pieņēma lēmumu par bankas Citadele akciju kontrolpaketes pārdošanu – faktiski atdāvināšanu – ASV investīciju uzņēmuma Ripplewood Advisors LLC vadītam konsorcijam. Neraugoties uz parlamentārās izmeklēšanas komisijas slēdzienu, liela daļa informācijas par šo apšaubāmo darījumu joprojām ir noslepenota.

Laikā, kad izšķīrās Citadeles cena, politiķi un pircēji kopīgi izklaidējušies

Augusta sākums, vasaras pilnbrieda baudīšana Gruzijā, nevis domīgas ministru sejas valdības sēžu zālē – šāds, izrādās, bijis patiesais fons valdības sarunām par valstij piederošās bankas Citadele pārdošanu. Dienas 2014. gada 19. septembra numurā publikācijā izklāstītais atklājums par politiķu un bankas pircēja ASV investīciju fonda Ripplewood Holdings oficiālā pārstāvja eksbaņķiera Valda Sikšņa kopīgu brīvdienu ceļojumu dienās, kad izšķīrās bankas liktenis, darīja nervozus vairākus šī brauciena dalībniekus.

No amerikāņu par Citadeli solītā "saldējuma" var palikt pāri tikai kociņš

Pat ja bankas Citadele pārdošana 30. septembrī noslēgsies, kā politiķi un amatpersonas šobrīd sola, ar veselas virknes prominentu ASV finansistu nosaukšanu, kuri kopā ar sākotnējo pretendentu Ripplewood Holdings gandrīz par 100 miljoniem eiro nopirks valstij piederošos 75% bankas akciju, tas drīzāk būs stāsts par ķirbi, kurš nejauši pārvērties zeltītā karietē, 2014. gada 18. septembrī vēstīja laikraksts Diena. Latvijas amatpersonu noslepenotie un bez publiska pamatojuma virzītie lēmumi, kā arī atsevišķu darījumam apkārt spietojošo starpnieku reputācija uz Citadeles pārdošanu liek raudzīties kā uz aizdomīgu darījumu, kuram pēdējā brīdī izdevies pārklāt cukurotu glazūru, vai gluži otrādi - labi domātu, bet neprofesionāli izpildītu.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide