Saeimas Juridiskā komisija šodien atbalstīja grozījumus Krimināllikumā pirms trešā lasījuma, kas paredz noteikt bargākus sodus par virkni noziedzīgu nodarījumu, tostarp cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, braukšanu reibumā, citas personas identitātes izmantošanu, izvairīšanos no mobilizācijas, kā arī noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar vardarbību.
Neapzinīgākie autovadītāji un gājēji par maziem grēkiem būs spiesti maksāt vairāk, toties par administratīvajiem pārkāpumiem vairs nedraudēs arests, un, laicīgi atzīstot vainu, piespriesto sodu būs iespējas samazināt uz pusi - šādu nākotni sola Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātais likumprojekts par administratīvo pārkāpumu procesu, kurš paredz reformēt, pēc ekspertu domām, šobrīd krietni novecojušo un nepārskatāmo sodu sistēmu.
Līdz šā gada beigām, visticamāk, visi pasažieru pārvadātāji Latvijā būs pārgājuši uz jauno līgumsodu sistēmu, ko nosaka Ministru kabineta noteikumi, un katrs uzņēmums var noteikt savu soda apmēru par braukšanu bez biļetes.
No šodienas, 28. septembra, līgums, kas tika noslēgts starp Valsts policiju un komersantu ”V-Traffic” (pirms tam – KS ”Vitronic Baltica un partneri”), ir izbeigts. Tas nozīmē, ka komersanta radari joprojām var atrasties uz ceļiem, taču Valsts policija par to fiksētajiem pārkāpumiem administratīvā pārkāpuma protokolus nesastādīs.
Policija aicina autovadītājus neļauties publiski paustajai maldinošajai informācijai par fotoradaru sodiem, kas it kā atcelti komersanta nenokārtoto būvsaistību dēļ. Policija apstiprina - šādi gadījumi nav bijuši.
Sākot fotoradaru ieviešanu, Valsts policijas (VP) Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš solīja - tagad varēsim vairāk pievērsties velosipēdu un gājēju satiksmei, kur valda liela nekārtība. Radaru projekta nākotne šobrīd tīta miglā, bet toreiz izteiktais solījums līdz šim pildīts - arvien lielāku daļu policijas statistikā par iereibušajiem braucējiem aizņem velosipēdisti.
No fotoradaru darbības sākuma (21.11.2011.) līdz šim brīdim (26.06.2012.) policija ir saņēmusi 2122 sūdzības un iesniegumus par fotoradaru fiksētajiem pārkāpumiem. Aptuveni trešajā daļā šo sūdzību kā galvenais arguments minēts fakts, ka fotogrāfijā redzami vairāki transportlīdzekļi, tādējādi apšaubot, ka ātruma pārkāpums varētu būt fiksēts soda saņēmēja transportlīdzeklim.
Necila ziņa, tomēr tā atklāj nepieņemamas sistēmas būtību. Kāds autovadītājs jūnija sākumā saņem pārkāpuma protokolu par 80 latu soda naudas piemērošanu, braucot Rīgā ar ātrumu 47 km/h, jo fotoradars kā atļauto braukšanas ātrumu ir norādījis nulle kilometrus stundā. Valsts policijas pārstāve aģentūrai LETA taisnojas, ka kļūdījusies datorsistēma, bet vainīgs esot cilvēciskais faktors - policijas darbinieks lēmuma pieņēmējs, kas neesot pamanījis sistēmas kļūdu.