Garkausa vairodzene atklāta Daugavpils pilsētas dienvidu daļas zālājā, kur augstskolas pārstāvji atklājuši vairākus simtus šīs sugas pārstāvjus.
"Lai arī Latvijas floru var uzskatīt par samērā labi izpētītu, tomēr ik pa laikam tiek atrastas arī jaunas, līdz šim Latvijā nezināmas augu sugas," pastāstīja P. Evarts-Bunders. Viņš norādīja, ka garkausa vairodzene neizceļas ar lieliem izmēriem kā radniecīgās bezdelīgactiņas vai gaiļbiksītes, jo izaug tikai 5 cm gara. Līdz šim suga bija zināma no sausiem, atklātiem biotopiem Centrālajā un Dienvideiropā. Līdz šim vistuvāk Latvijai šī suga tika atklāta Polijā, Ukrainā un Krievijas centrālajā daļā, informēja augstskolas pārstāvis.
Patlaban zinātnieki pievērsušies diskusijām par jaunatklātā auga izcelsmi - vai to nejauši ieveduši cilvēki, vai arī tas dabiski ieviesies Latvijā un tāpēc būtu iekļaujams aizsargājamo augu sarakstā. Kā norādīja P. Evarts-Bunders, tādu stepju augu sugu atrašana Daugavpils apkārtnē kā ozollapu embotiņš, zemais grīslis un zilganā brūnkāte varētu liecināt par to, ka arī garkausa vairodzene Latvijā ieviesusies dabiskā ceļā.
Pēdējo piecu gadu laikā šī ir jau ceturtā jaunatklātā augu suga, ko Latvijā atklājuši Daugavpils Universitātes botāniķi. Augstskolas pārstāvji līdz šim atklājuši lielo najādu, ozollapu embotiņu un dižo gaiļbiksīti.
Daugavpils universitātes botāniķi atklājuši jaunu augu sugu
Šopavasar studentu prakses laikā Daugavpils Universitātes botānikas speciālisti atklājuši jaunu prīmulu dzimtas sugu Latvijas un arī Baltijas valstīs - garkausa vairodzeni, informēja augstskolas bioloģijas institūta docents Pēteris Evarts-Bunders.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.