Šonedēļ dabas vērotāju portālā Dabasdati.lv parādījusies jauna – sēņu – sadaļa. Jau ziņots par vairākām sēnēm, tai skaitā aizsargājamo un Latvijas Sarkanās grāmatas 1. kategorijā iekļauto Rumpuču skrimsleni Tremiscus helvelloides. Tā novērota divreiz – Madonas novada Bērzaunē un Beverīnas novada Cempos. Koraļļsarkanā sēne aug ceros uz augsnes vai koksnes atliekām augsnē, arī karjeros, uz meža ceļiem un dzelzceļa malās. Rumpuču skrimslene pieder pie recekleņu sēnēm – daudzveidīgas sēņu grupas, kam galvenā pazīme ir elastīgs, recekļains mīkstums.
Sēnes ir ļoti dažādas. No cepurīšu sēnēm līdz pat mazām gļotainām piciņām, piepēm un veidojumiem, kurus tikai zinātājs atļausies saukt par sēni. Koraļļiem līdzīgās un zarainās korallenes un lipīgās zaraines, lodveida pūpēži un augsnes ziediem līdzīgās zemeszvaigznes. Nosakot sēni, jāpievērš uzmanība katram sīkumam – augļķermeņa, cepurītes un kātiņa krāsai, formai, virsmai, mīkstumam un pat smaržai. Lai precīzi noteiktu sēnes, sīki jāpieraksta tās raksturīgās pazīmes vai jānofotografē.
Mežā sēņojot, rūpīgi lūkosimies sūnās un apskatīsim katru sēni – gan to, kam vieta mūsu groziņā, gan to, ko nepazīstam. Tās fotografējot un ievietojot portālā Dabasdati.lv, sēņu pētnieki palīdzēs noteikt, kas tās ir par sēnēm. Pašmācības ceļā iepazīt sēņu pasauli palīdzēs izdevniecības "Zvaigzne ABC" kabatas izmēra grāmata "Sēnes" (autori Šellija Evansa un Džefrijs Kibijs), lielāka Tomass Lesoe "Sēnes. Rokasgrāmata" vai Marutas Kusiņas sarakstītais sēņotāju palīgs "Sēņosim!".
* Sēne (latviešu
tautas mīkla)