Kad izpētīts būs Mēness, vai tur neaug sēnes… – ar šādiem vārdiem dziesmu Šamais vecītis par latviešu izdzīvoša - nas perspektīvām pagājušā gadsimta otrajā pusē sāka trim - das ansamblis Trīs no Pārdaugavas. Šī rinda precīzi ataino sēņu nozīmi latvieša dzīvē. Mūsu tālie senči noteikti nebūtu palikuši dzīvot vietā, kur deviņus mēne - šus gadā nevar gulēt zemē un pusgadu neredz sauli, ja trim vasaras mēnešiem nenāktu klāt vēl vismaz trīs sēņu mēneši – no aprīļa beigām līdz novembra sāku - mam, ar kulmināciju septembrī un oktobrī.
Mēness redzamajā pusē nekādas sēnes nevar saskatīt, tikai to pliko meitu, bet, ja izrādītos, ka tās uz Mēness aug otrā, neredzamajā pusē, latvieši noteikti būtu gatavi dzīvot tur – reizi pa reizei izlienot pasildīties saules apspīdētajā pusē. Tātad patiesībā uz Mēness mums saule būtu pieejama vairāk nekā te, pie aukstās dzintarjūras.
PRIEKS PAR ĒRCI
Kāpēc latviešiem sēnes ir tik mīļas? Visupirms tāpēc, ka latvieši ir sirdsšķīsta tauta un sēnes tai ir ideālākā barība tādā ziņā, ka, sēni griežot, nav jānotrauš asariņa un jāmierina sirdsapziņa, kā tas ir gadījumos, kad jākauj kāds mājlops vai mājputns, jāmedī mežazvērs vai jāno - beidz izzvejota zivs (lai gan sēņu valsts ir tuvāka dzīvnieku valstij, nevis augu valstij, pirms trim miljardiem gadu mums un sēnēm esot bijis kopīgs sencis). Pro - tams, Latvijā aug arī šādas tādas ogas un citas ēdamas augu daļas, kas plūktas vai lauztas nebrēc un nesvaidās, bet cik tad tu no ogām būsi paēdis, un arī ar zaķkā - postiem vēderu neaizbāzīsi. Jā, alternatī - va ir zemkopība, dārzkopību ieskaitot, bet šī nodarbe prasa stipri nogurdinošu un vienveidīgu piepūli, zemi lāpstojot, dobes ravējot vai zarus griežot, kā arī nebeidzamu cīņu ar klimatu (ne velti ir radies teiciens, ka lauksaimniekam ir četri ienaidnieki – četri gadalaiki).
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 24. - 30. novembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!