Kā iemācīt sunim palikt mājās vienam, lai viņš šajā laikā nerietu, nesmilkstētu un negaudotu, nenokārtotos visnepiemērotākajās vietās, neplosītos, nedemolētu un negrauztu visu, kas pagadās? Šāda suņu uzvedība kopumā ir gana izplatīta problēma, it īpaši šobrīd, kad cilvēki, kas sunīti paņēma pandēmijas un attālinātā darba periodā, ļaujot viņam pierast pie tā, ka mājās vienmēr kāds ir, nu atsākuši no mājām palaikam "pazust". Vēl viens iemesls ir arī cilvēku kopējais šībrīža stresainums, jo suņi to uztver kā jutīgi radari, stāsta Līga Zvirgzdiņa-Grebina, sertificēta suņu uzvedības speciāliste, suņu un saimnieku apmācību trenere suņu skolā My Perfect Dog. Viņa skaidro: "Suņiem nav dabiski palikt vieniem. Viņi ir sociālas grupas dzīvnieki, kas turas kopā. Ja kāds kaut kur aizklīst, tas ir viņa apzināts lēmums – aizklīstu un pēc laika pats atnāku atpakaļ. Nevis man aizver durvis deguna priekšā un es palieku viens piespiedu kārtā. Tas rada stresu jebkuram sunim." Stresa izpausmes būs atkarīgas no tā, kā suns ir radināts tikt galā ar šādu situāciju, un no tā, cik viņš pats ir emocionāls gan pēc dabas, gan pieredzes rezultātā. Labā ziņa – bezcerīgu gadījumu nav. Bet no saimnieka tas prasīs gan pacietību un laiku, gan daudzu suņa dzīves faktoru analīzi.
Neatriebjas un nespītējas
Pat viena metiena suņiem emocionalitātes līmenis var atšķirties, un tas (komplektā ar saimnieka stresa līmeni) ietekmēs visu konkrētā suņa attīstību un apmācību. "Jo stabilāks ir suns, jo vieglāk viņš adaptēsies, pieradīs. Emocionālākam sunim viss būs krietni grūtāk, jo viss rada lielāku trauksmi," stāsta L. Zvirgzdiņa-Grebina.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 6. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!