Katram cilvēkam uz Zemes ir sava misija, spriež rucavniece Liene Zeme, kura audzē dažādus ārstniecības augus, arī zāļu tējām. Iepazīt šo jomu jauniete sākusi pirms gadiem desmit, taču uz zāļu sievas titulu nepretendē – zināšanas vēl slīpējamas. Galu galā flora nav vis kāda pundurvalsts, bet impērija ar saviem likumiem un noslēpumiem.
Ko un kā lietot
Viena lieta ir dabas ārstniecības augus izaudzēt, bet cita – mācēt paskaidrot, kā tie lietojami dziedināšanai. Liene informāciju smēlusi galvenokārt farmācijas doktores Vijas Eniņas grāmatās un globālajā tīmeklī. Izrādās, ka zilās rudzupuķes noder ne tikai kūku dekorēšanai. Rudzupuķu tēja palīdz arī saaukstēšanās gadījumā, kad nomoka klepus.
Daudz vērtīgu īpašību piemīt melnajam plūškokam. No sasmalcinātiem un sažāvētiem ziediem gatavo tēju, kas stiprina imunitāti, spēj pieveikt vīrusus un pat veicina tauku dedzināšanu. Tikmēr plūškoka ogu sīrups, pateicoties flavonoīdiem, ir teju čempions cīņā pret iekaisumiem un infekcijām. Tonusa uzturēšanai violeti melno sīrupu ieteicams lietot pa ēdamkarotei trīsreiz dienā. Ja jūt tuvojamies slimību, devu dubulto. Līdzīga iedarbība imunitātes stiprināšanai ir purpursarkanajai ehinācijai.
Drogu ievākšanā, žāvēšanā un pārstrādē, protams, ir savi knifiņi. Tēju kolekcionāre augus nepasteidzina, sējot siltumnīcā, visu audzē un vāc tikai uz lauka. Darbošanās sākas, kad parādās pirmās gaiļbiksītes, baltās nātrītes, raspodiņi un citi pavasara satelīti. Tiem seko kumelītes un piparmētras.
Intensīvākais augu plūkšanas, griešanas laiks ir jūnijs, kad topā ir piparmētras. Kurzemnieces dārziņā to vien ir vairāk nekā divdesmit šķirņu. Ieklausieties nosaukumos: Black Mitcham, Ogu krēma mētra jeb upeņu piparmētra (Berries and Cream)… Kārdinoši, vai ne?!
Jūlijā tiks sarūpēti liepziedi, pelašķi, sarkanais āboliņš. Pēdējo var ievākt visas sezonas laikā, jo pēc nopļaušanas tas ataug un zied pat vēlu rudenī, pirms salnām.
Starp tējām, ko nevajadzētu lietot ilgstoši, Liene min liepziedu tēju, tai var būt blakusparādības, tostarp sirdsdarbības traucējumi. "Tāpat ļoti jāuzmanās ar krūkļa mizas tēju. Rūgtā vērmelīte uzlabo kuņģa darbību, tomēr cilvēkam ar lieko svaru jāspicē ausis, jo tā veicina ēstgribu. Aromātisko piparmētru neiesaka, ja ir ļoti zems asinsspiediens. Nevienu tēju nedrīkst pārforsēt grūtniecības laikā, tad pat kumelītes jālieto piesardzīgi," uzsver tēju pazinēja.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 21. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00