Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

Latvijā nogādās no valsts nelikumīgi izvestas senlietas

Jūlijā Latvijā tiks nogādātas no valsts nelikumīgi izvestas senlietas, kas atgūtas ar Norvēģijas valstisku atbalstu, informēja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes pārstāve Elvita Ruka.

Pagājušajā nedēļā Norvēģijas Kultūras ministrija sadarbībā ar Kultūrvēstures muzeju rīkoja svinīgu pasākumu, kura laikā Latvijai un vēl astoņām valstīm tika atdoti no tām nelegāli izvesti kultūras priekšmeti, pamatojoties uz UNESCO 1970.gada konvenciju.

Atklājot pasākumu, Norvēģijas kultūras ministrs Abids Radža un Norvēģijas Kultūrvēstures muzeja direktors Hokons Glorstāds uzsvēra, ka saskaņā ar Norvēģijas Kultūras mantojuma likumu Norvēģijā ir aizliegts nelegāli ievest kultūras priekšmetus no valstīm, kuras ir pievienojušās UNESCO 1970.gada konvencijai.

Tāpēc Norvēģijas valdība uz pasākumu bija aicinājusi ASV, Bulgārijas, Itālijas, Kipras, Latvijas, Slovākijas, Spānijas, Ukrainas, Vācijas valstu vēstniekus, lai izpildītu savas starptautiskās saistības un atgrieztu vairāk nekā 600 Norvēģijā nelegāli ievestu kultūras priekšmetu.

2018.gadā Norvēģijā tika uzsākta izmeklēšana par tirdzniecībā konstatētiem nelegālas izcelsmes arheoloģiskajiem priekšmetiem no Latvijas, tai skaitā 15.gadsimta līdz 17.gadsimta monētām un dažādām rotaslietām.

Izmeklēšanas gaitā Norvēģijas institūcijas sadarbojās ar Latvijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi, lai identificētu un izpētītu konfiscētos priekšmetus.

Tika konstatēts, ka izņemtie priekšmeti raksturīgi Austrumbaltijas reģionam un no Latvijas Norvēģijā ir ievesti nelegāli. Norvēģijas puse pieņēma lēmumu tos atdot Latvijai, un senlietas tiks nodotas glabāšanai Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam.

UNESCO 1970.gada konvencija par kultūras vērtību nelikumīgas ievešanas, eksportēšanas un īpašumtiesību nodošanas aizliegšanu un novēršanu ir starptautisks līgums, kuru ratificējušas 140 valstis. Starptautiskais līgums cīņai pret kultūras priekšmetu nelegālu tirdzniecību tika parakstīts 1970.gada 14.novembrī un stājās spēkā 1972.gada 24.aprīlī. Konvencijas būtība ir starpvalstu sadarbības stiprināšana, lai izcelsmes valstīs atgrieztu nelikumīgi izvestus kultūras priekšmetus, norādīja Ruka.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 28.01.2022

Tev patīk dot padomus, bet neviens tevī neieklausās? Nodibini konsultāciju firmu, sāc ņemt naudu par padomiem, un klausītāji uzradīsies!

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko