Ross Makelvijs apguvis dokumentālo kino cinéma vérité laikmeta sākumā. Viņa filmas apskata tādas universālas tēmas kā vecāku attiecības ar bērniem, attiecības ģimenē un paaudžu konfliktus, eksistenciālus jautājumus par dzīvi un nāvi, kā arī mīlestību uz kustīgo attēlu kā mierinājumu, pieredzot zaudējumu un nāvi. Stāstījuma fonā viņš iepazīstina ar raksturīgajiem naratīviem no ASV dienvidiem, kurus vajā atmiņas par pilsoņu karu, nacionāllepnums un konservatīvisms.
Festivāla retrospekcijas programmā iekļautās Rosa Makelvija dokumentālās filmas pēta viņam pazīstamas vietas un personas, izmantojot materiālus ar ierakstītiem fragmentiem no viņa dzīves – Kaut kāda saistība ar mūri (Something to Do with the Wall, 1991), Nenoteikts laiks (Time Indefinite, 1993), Spožās lapas (Bright Leaves, 2003), kā arī režisora slavenākā filma Šērmana maršs (Sherman’s March, 1986), kas ieguvusi Sandensas kinofestivāla balvu par labāko dokumentālo filmu un 2000. gadā tika atlasīta saglabāšanai Kongresa bibliotēkā kā kulturāli, vēsturiski, estētiski nozīmīga filma.
Svētdien, 28. aprīlī, norisināsies meistarklase Dokumentālais kino pēc 30 gadiem, kurā režisore Kristīne Briede sarunāsies ar Rosu Makelviju par viņa filmogrāfiju un darbu mijiedarbi ar notikumiem dzīvē. 1990. gadā režisors piedalījās Roberta Flaertija seminārā, kas norisinājās Jūrmalā, pulcinot padomju un ASV filmu veidotājus vienā telpā. Rīgas Pasaules filmu festivālā būs arī unikāla iespēja atskatīties uz šo nozīmīgo notikumu, lai padziļināti pievērstos dokumentālā kino vēsturei un atzīmētu Latvijas būtisko lomu starptautiskajā dokumentālistu vidē.
Festivāla pamatprogrammā ar nosaukumu Dzīve ir ietvertas filmas, kas interesējas par to, kā būt dzīviem. Tie ir kino darbi, kas paver logu uz kādas personas vai grupas sadzīvi, pievērš uzmanību ikdienā svarīgajam un fokusējas uz pieredzi, sensitivitāti un ziņkāri. Šajā programmā tiek reflektēts nevis par jautājumiem, kas mēs esam, bet drīzāk – kas mums ir svarīgi un kas dod mums sparu dzīvot? Lielākā daļa no atlasīto filmu režisoriem viesosies Rīgā un klātienē piedalīsies sarunās pēc seansiem.
Ceturtdien, 25. aprīlī, plkst. 18 festivāls tiks atklāts ar igauņu režisores Līsas Nimikas filmu Saules pulkstenis (Sundial, 2023). Tā aicinās skatītājus mierīgā ceļojumā pa gleznainajām Igaunijas lauku ainavām Krievijas pierobežā. Meditatīvajā filmā iemūžināta vienkāršība un miers, kas piemīt tiem, kuri izvēlējušies atrasties tālu no pilsētas dzīves burzmas.
Plašāka informācija par programmu pieejama šeit: