Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā ir ieguvis Aivars Kļavis ar triloģijas Ceļš uz nezināmo zemi grāmatām Melnais akmens, Bēgšana no čūsku valstības un Asinis uz dzintara (izdevējs Zvaigzne ABC) par to, kā mūsu tālie senči ir nonākuši līdz Baltijas jūrai. "Raita, laba valoda," akcentē žūrija. Tās dalībnieks mākslinieks un rakstnieks Agris Liepiņš, pasniedzot godalgu, vērsa uzmanību uz to, ka vēsturiskie romāni raisa piederības sajūtu un katrai tautai tie ir jāraksta ar savām domām, citi rakstīs ar savējām.
Uz skulptūriņu ar balto vilku laivā un zemeni mastā pretendēja arī Inese Paklone par dzejoļu krājumu Es picas brālēnu cepu (Pētergailis), Anna Strautniece par grāmatu Kaķi, kamoli un sapņi (Alis), Lilija Berzinska par grāmatu Skelets skapī (Dienas grāmata) un Juris Zvirgzdiņš par grāmatu Zvaigžņu tramvajs (Pētergailis).
"Balva ir ceļa rādītājs, kas palīdz orientēties plašajā grāmatu klāstā. Palīdz vecākiem, skolotājiem, bibliotekāriem izvēlēties pašas labākās un interesantākās, ko piedāvāt bērniem. Grāmatas, kas vislabāk spēs palīdzēt viņiem augt par lasītājiem – gudriem, jūtīgiem, emocionāli bagātiem kultūras cilvēkiem," atzīmēja Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes prezidente Ilze Stikāne, kuras vadītajā žūrijā strādājusi Latvijas Mākslas akadēmijas docente Aiga Dzalbe, Rakstniecības un mūzikas muzeja eksperte Liega Piešiņa, mākslinieks un rakstnieks Agris Liepiņš, Latvijas Nacionālās bibliotēkas speciālo krājumu departamenta direktore Dagnija Baltiņa un radio dīdžejs Toms Grēviņš. Viņu vērtējumam tika nodots ap septiņdesmit grāmatām, kas iznākušas laika periodā no 2018. gada maija līdz 2019. gada maijam.
Stafetes pārņemšana
Jāņa Baltvilka balvu grāmatu mākslā saņēma Anete Melece par ilustrācijām savai grāmatai Kiosks (Liels un mazs) un Laura Gundara grāmatai Vaļa balss (Liels un mazs). Pirms sešiem gadiem viņa izveidoja bez piecām sekundēm septiņas minūtes garu animācijas filmu Kiosks par kāda Rīgas kioska pārdevēju Olgu (meklējiet vimeo.com), kura savas dienas vada, apkalpodama un uzklausīdama pircējus, šķirstīdama žurnālus un ilgodamās ceļot. Jau vēlāk pēc šī stāsta motīviem tika radīta grāmata. "Šeit ir neparedzamība, ļoti liela cilvēkmīlestība," norāda žūrija.
Savukārt grāmata Vaļa balss piedāvā atkalredzēšanos ar žiperīgo meiteni Spindzeli, viņas vecākiem un kautrīgo vectēvu Vali, ko lasītāji iepazina garstāstā Sveiks, Vali!, par kuru rakstnieks pērn saņēma Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā. "Es varu pačukstēt, ka taps arī trešā!" sarunā ar laikrakstu Diena atklāja Anete Melece, kurai ar Lauri Gundaru ir izveidojusies ļoti veiksmīga sadarbība. "Man patīk gan pašai sava stāsta izdomāšana, gan citu autoru darbu ilustrēšana. Otrajā gadījumā tu vari vairāk izbaudīt zīmēšanas procesu un nesatraukties par to, ar ko tam vajadzētu sākties vai beigties," atzīst māksliniece.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 26. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!