Tas ir trešais izdevums LNVM publikāciju sērijā Latvijas kultūrvēsturiskais mantojums ārzemju krātuvēs, portālu Diena.lv informē LNVM pārstāvji.
Arheoloģiskās senlietas no Latvijas Vācijas muzeju krājumā ir nozīmīga mūsu kultūrvēsturiskā mantojuma daļa. Tās ne vien papildina Latvijas senvēstures avotu kopumu, bet ir arī spilgta jaunāko laiku vēstures liecība. Ar šo izdevumu pētnieku rīcībā tik nodots materiāls, kas līdz šim bija tikpat kā nezināms un reti izmantots pētījumos. Publikācijā aplūkota Vācijas muzeju Latvijas senlietu kolekciju izveides vēsture, katalogā uzskaitīti priekšmeti, kuri pašlaik atrodas muzeju krājumā. Izdevumu papildina bagāts ilustratīvais materiāls, atradumu vietu saraksts latviešu un vācu valodā.
Arheoloģiskās senlietas no Latvijas glabājas vairākos Vācijas muzejos. Vislielākās kolekcijas no Latvijas atrodamas Aizvēstures muzejā Berlīnē, ievērojams skaits arheoloģisko senlietu no Latvijas ir Romiešu-ģermāņu centrālajā muzejā Maincā un Ģermāņu Nacionālajā muzejā Nirnbergā. Neliela kolekcija pieder arī Šlēzvigas Holšteinas zemes arheoloģijas muzejam Šlēzvigā.
Senlietas no Vidzemes, Kurzemes un Zemgales šajos muzejos nonākušas gan kā dāvinājumi, gan kā mērķtiecīgi muzeju iepirkumi jau sākot ar 19.gadsimta otro pusi. Jaunākais ir dāvinājums Šlēzvigas muzejam 2004. gadā. Līdz Otrajam pasaules karam minētajos muzejos glabājās vairāk nekā 1200 priekšmetu no Latvijas, no tiem līdz mūsu dienām saglabājušies nedaudz vairāk kā 300. Berlīnē un Maincā senlietas ir izvietotas arī pastāvīgajā ekspozīcijā.
Pazīstamākās ir 11.-12.gadsimta Daugavas lībiešu Aizkraukles kapulauka atradumu kolekcija, 11.-13.gadsimta senlietas no Gaujas lībiešu uzkalniņkapiem Turaidas Pūteļos, vidējā un vēlā dzelzs laikmeta latgaļu senlietas no Ķeipenes Saliņu kapulauka, savrupatradumi no zemgaļu apbedījumu vietas Vecsaules Čapānos.
Vācijas muzeju kolekcijās šīs senlietas nonāca pateicoties tādiem ievērojamiem senvēstures pētniekiem kā Frīdrihs Krūze, Rūdolfs Virhovs, Karls Georgs Zīverss, Karls Bojs, bagātas senlietu kolekcijas iepirktas no Eduarda Hollberga un Paula Sellmera.
Izdevumu Latvijas arheoloģisko senlietu kolekcijas Vācijas muzejos var iegādāties Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.