Pārmaiņu ieviešana
Arhitektūras prakse Ēter dibināta 2018. gadā, lai radītu ēkas un vidi, kurā vienā veselumā satiktos daba, tehnoloģijas un mūsdienu kultūra. Tajā darbojas Kārlis Bērziņš, Dagnija Smilga un Niklāvs Paegle. Šī arhitektūras prakse bāzēta trijās pilsētās: Cīrihē, Vīnē un Rīgā. "Lielāko daļu savas profesionālās dzīves mēs esam pavadījuši ārzemēs un tikai pēdējos trijos gados sākuši aktīvāk darboties tieši Latvijā," sarunā ar laikrakstu Diena saka Dagnija Smilga. Viņi darbojušies ne tikai projektēšanā, bet arī arhitektūras kultūras veidošanā. Atbalsta centrs Pērle ir viņu pirmais publiskais projekts Latvijā, – piebilst arhitekte. Tas ir pilotprojekts deinstitucionalizācijas norisēm Cēsu novadā ar mērķi palīdzēt cilvēkiem ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem iekļauties sabiedrībā.
Lai šīs pārmaiņas ieviestu dzīvē, tiek atjaunoti dzīvokļi pilsētas centrā, kur viņi var dzīvot, un radīts šis dienas centrs, kur cilvēki var piedalīties dažādās terapijās, darbnīcās un citos pasākumos. "Šī deinstitucionalizācijas programma ir vērsta uz to, lai likvidētu dažādus sociālās aprūpes centrus un pansionātus, kas bieži vien ir nostumti meža vidū, un veidot iekļaujošāku sabiedrību. Mums ir jāstiprina apziņa, ka tā nav viengabalaina – jo vairāk mēs to darīsim, jo veselīgāki mēs kļūsim (kā sabiedrība)," uzsver Niklāvs Paegle.
Šā atbalsta centra telpas viņi organizējuši vienstāva koka konstrukciju ēkā zem viena liela trijstūra formas jumta un daudz domājuši par to, lai visas funkcijas būtu pieejamas visiem dienas centra apmeklētājiem, kā arī par īpašu kopējo atmosfēru. "Šī gada Latvijas Arhitektūras gada balvas moto "Arhitektūra, kas ietekmē garu" mums pašiem atgādināja, ka daudzus telpiskos lēmumus mēs pieņēmām, balstoties uz sajūtām un iracionālu pamatojumu," atklāj arhitekts.
b>Visu rakstu lasiet avīzes Diena tršdienas, 19. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!