"Prāgas kvadriennāle ir kā scenogrāfu olimpiskās spēles," raksturo scenogrāfs Reinis Suhanovs, kurš šajā forumā ir piedalījies gan kā students, gan kā Latvijas nacionālās ekspozīcijas veidotājs, gan kā pasniedzējs. Prāgas kvadriennāle darbojas kopš 1967. gada un pa šo laiku ir piedzīvojusi būtiskas izmaiņas.
"Es pieļauju, ka pirmās kvadriennāles bija kā brīvības un brīvdomības sala, kur scenogrāfija, kas nereti ir abstrakta, simboliska, asociatīva, iespējams, ļāva "starp rindām" paust protestu pret padomju režīmu. Šodien tā ir kļuvusi par vietu, kur mākslinieki ne tikai aktualizē un pārskata iepriekšējos četros gados paveikto, bet analizē, prognozē un virza jomas attīstību," Latvijas Jaunā teātra institūta interneta vietnē Theatre.lv publicētajā rakstā No vērošanas līdz ieniršanai atklāj Gundega Laiviņa, kuras iepriekšējā reizē kūrētā mākslinieku Kristas un Reiņa Dzudzilo ekspozīcija ZRwhdZ (atsauce uz Gurnemana teikto Parsifālam vācu komponista Riharda Vāgnera pēdējā operā Parsifāls: "Par telpu šeit top laiks.") ieguva zelta medaļu kategorijā Labākā kuratora koncepcija.
Būtiskas izmaiņas ir notikušas arī pēdējo četru gadu laikā. Kopš iepriekšējās Prāgas kvadriennāles pasaule ir mainījusies. Mēs dzīvojam un radām teātri jaunā realitātē, kuru aptumšo bezprecedenta trauksme un ļaunums, apgaismo bezprecedenta kolektīvā iztēle, rīcība, solidaritāte un rūpes kā reakcija uz smago un ieilgušo turbulenci, ko radījis karš, pandēmija, klimata krīze un demokrātijas apdraudējums. Skaidrs ir tikai viens – domājot par nākotni, mums ir jāmācās iztēloties jauna, neesoša, nepazīstama pasaules kārtība. Tas ir rets, neparasts un "jēls" brīdis, kurā mākslai kā iztēles rosinātājai ir milzīga nozīme, norāda Latvijas pārstāvji. Reta, neparasta un jēla jeb rare ir šī gada Prāgas kvadriennāles tēma, kas aicina pasākuma dalībniekus radīt jaunu realitāti, iesaistot kopienas, vidi, situāciju, vietu un tās garu.
Nepārtraukts process
Valstu sadaļā Latvijas ekspozīciju ar nosaukumu Ceļā ir īstenojis (precīzāk sakot, joprojām īsteno) skatuves mākslinieču kolektīvs Grāfienes. Dace Ignatova, Justīne Jasjukeviča, Ildze Jurkovska un Marianna Lapiņa ir četras šī gada Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļas absolventes, kuras ir veidojušas izrādes Konklāvs teātrī Dirty Deal Teatro un Kiosks Latvijas Leļļu teātrī, kā arī pasākumu noformējumus, performances un citus audiovizuālus darbus.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 13. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!