Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +25 °C
Skaidrs
Svētdiena, 26. maijs
Varis, Eduards, Edvards, Edvarts

Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zālē skatāma Alekseja Naumova izstāde Toponīmi 2

Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zālē līdz pat 5. februārim bez maksas apskatāma mākslinieka un Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Alekseja Naumova izstāde Toponīmi 2, informēja Ziemeļrīgas kultūras apvienības pārstāve Kate Zaltāne.

Alekseja Naumova daiļrade asociējas ar ainavu glezniecību – ainava kā žanrs viņu saista jau vairāk nekā 30 gadu. Mākslinieks savos darbos attēlojis ainavas gan Latvijā, gan visā plašajā pasaulē, atklājot savas izjūtas un iespaidus no pieredzētajiem ceļojumiem un liekot domāt par mūsu lokālo un globālo identitāti. Viņa vitālais talants pārliecinoši apliecina ainavas žanra aktualitāti arī 21. gadsimtā, tādēļ nereti Naumovs tiek dēvēts par izcilāko mūsdienu latviešu plenēristu.

Ar nosaukumu Toponīmi Alekseja Naumova gleznas šobrīd aplūkojamas Marka Rotko centrā Daugavpilī. Savukārt izstāde Toponīmi 2 paplašina mākslinieka toponīmu areālu ar Ņujorkas, Parīzes, Porto, Burano, Maiami, Antibu, kā arī Latvijas – Vidzemes un piesnigušās Rīgas ainavām, piedāvājot arī jaunus, šogad radītus un vēl neizstādītus darbus.

Alekseja Naumova ainavas pārvērtušas sniegotu priežu apvīto Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zāli krāšņā ziemas dārzā. Aiz stiklotās sienas uzzied ainavas – košas, kolorītas, kas fascinē ar mākslinieka glezniecības valodai tik īpašo – krāsu un gaismu, neviļus ļaujot sajust arī katras vietas smaržu un tā brīža noskaņu. Mākslinieks piedāvā skatītājam nevis vispārinātu un tipisku ainavu, bet tieši savu skatījumu uz konkrēto vietu un mirkli, jo tieši kadra burvības "notveršana" ir būtisks Naumova darbu raksturlielums.

Naumova glezniecību raksturo arī temperaments un dinamisks triepiens, tomēr saglabājot virtuozu līniju, smalki niansētu krāsu paleti un vides tvēruma vieglumu. Māksliniekam kā pirmais impulss ir svarīga katra konkrētā vieta, laiks un izjūta, kas raisa jauna audekla tapšanu un pārtop gleznā.

"Gleznoju es visus darbus uz vietas – ne no fotogrāfijām, un principā es arī neveidoju skices. Iesāku ar krāsu un tveru mirkli no dabas," stāsta Aleksejs. "Svarīgi ir būt tur, gleznot uz vietas to, kas notiek. Putni lido, uznāk lietus, pieskrien bērni un ieliek rokas krāsā, un pēc tam pieliek pie krekla – tā ir daļa no procesa. Reizēm tas traucē, reizēm tas darbu papildina, bet tā ir neatņemama daļa no šī procesa. Savos darbos izlieku savas izjūtas, var teikt arī, ka savās sajūtās ietērpju redzamo." Darbi tiek vai nu pabeigti uz vietas un tajā pašā dienā, vai netiek pabeigti nemaz.

Aleksejs Naumovs dzimis Rīgā, 1955. gada 10. janvārī. Absolvējis Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolu (1968-1973), Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu profesora Induļa Zariņa vadībā (1973-1979) un radošo aspirantūru profesora Eduarda Kalniņa meistardarbnīcā (1980-1983). Francijas valdības stipendiāts (1987-1988 glezniecības studijas Sorbonne Art Plastiques, L’Ecole Nationale des Beaux-Arts de Paris, Parīzē, Francijā).

Latvijas Mākslas akadēmijas profesors no 1994. gada, bijis Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors (1997-2007) un Latvijas Mākslas akadēmijas rektors (2007–2017). Kopš 1982. gada sarīkojis vairāk nekā 60 personālizstādes Latvijā un ārvalstīs: ASV, Azerbaidžānā, Baltkrievijā, Beļģijā, Francijā, Itālijā, Indijā, Krievijā, Norvēģijā, Portugālē, Ungārijā, Šveicē, Somijā, Zviedrijā u.c. Daudzu grupu izstāžu dalībnieks, kā arī iniciators, vadītājs, apmaiņas programmu un izstāžu kurators dažādos sadarbības projektos mākslā Latvijā un ārvalstīs. Aktīvs Latvijas kultūras darbinieks, daudzu žūrijas komisiju loceklis, bijis Latvijas Republikas Kultūras vēstnieks Francijā un viesprofesors vairākās Eiropas mākslas augstskolās Itālijā, Francijā, Japānā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē, Spānijā, Grieķijā, Krievijā, ASV un citviet.

Alekseja Naumova izstāde Toponīmi 2  Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zālē līdz 5. februārim apskatāma katru dienu no plkst. 9 līdz plkst. 20.

Ieeja izstādē bez maksas.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja