Nu, gluži kā viena no pasaku varonēm, Rīgā dzimusī Annija Londonderija, kura kļuva par pirmo sievieti pasaulē, kas apbraukusi apkārt pasaulei ar divriteni, kurš daudzu feminisma pētnieku izpratnē vairāk nekā jebkas cits ir veicinājis sieviešu emancipāciju. "Ir teiciens, ka velosipēdu nevar izgudrot divreiz, bet es uzskatu, ka ik pa laikam pasaulē tiek izdomāti "divriteņi", kas maina sabiedrību un kas reizēm ir pat ļoti vienkārši instrumenti," sarunā ar Dienu saka Santa Remere.
No teorijas pie prakses
Šā darba pirmsākumi meklējami viņas publikācijā interneta žurnāla Satori.lv izdevuma Simtgade ceturtajā numurā par septiņām ievērojamām Latvijas sievietēm. "Man bija jāuzraksta raksts par feminismu, bet man negribējās vēlreiz un vēlreiz atkārtot tos pašus vārdus, kurus es jau biju rakstījusi pirms tam, ka ir jāmainās paaudzēm, ka mēs mācāmies no paraugiem un ka mums par to ir jārunā ar saviem bērniem," atminas autore, kura toreiz nolēmusi no teorijas pievērsties praksei – izstāstīt sieviešu dzīvesstāstus pasaku formātā, uz ko viņu iedvesmojušas itāļu kolēģu Elēnas Favilli un Frančeskas Kavallo Vakara pasaciņas dumpīgām meitenēm. "Lasot saviem bērniem [šo] grāmatu par pasaules dižākajām sievietēm, es nolēmu pievienot vēl dažas pasakas, kuras nekad nav par vēlu sākt pierakstīt un papildināt," pamatoja Santa Remere.
Jau pēc tam viņa sarakstījusi vēl vismaz 43 pasakas un galu galā ir iznākusi grāmata, kura aptver laika periodu no XIX gadsimta beigām līdz pat Aļonai Ostapenko, kas ar savu Francijas atklātā čempionāta uzvaru noslēdz šo darbu. Caur šo 50 varoņu dzīvesstāstiem atklājas ne tikai viņu personiskie pārbaudījumi un panākumi, bet arī dažādas laikmeta iezīmes, kas attiecas uz sieviešu tiesību vai beztiesību jautājumu. No Aspazijas un Annas Rūmanes-Ķeniņas, kura kopā ar vīru nodibināja meiteņu ģimnāziju un gribēja no savām skolniecēm izaudzināt neatkarīgas un izglītotas femmes fortes jeb stiprās sievietes, cauri pirmajai brīvvalstij un padomju laikiem līdz pat neatkarības atgūšanai.
"Es sapratu, ka varu iet vienu soli tālāk un pastāstīt par to, ka mēs esam kļuvuši par demokrātisku valsti, kurā mums ir pietiekami daudz pašcieņas un pašapziņas, lai nebaidītos no pretēji domājošiem cilvēkiem," par Latvijas krievu politiķes Tatjanas Ždanokas iekļaušanu šajā grāmatā stāsta Santa Remere, kuras darbā ietvertas daudzas pasakas par mūsdienu Latvijas sievietēm. Ar vairākām no viņām autore tikusies uz sarunu. "Rezultāts sanācis mazliet eklektisks, bet es vēlējos, lai viņas būtu apmierinātas ar tekstu un varētu teikt: jā, tā ir pasaka par mani!" teic Santa Remere un piebilst, ka šajās sarunās noskaidrojušies daudzi interesenti fakti par to, kā sievietes izjūt pašas sevi.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 26. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!