"Dizaina stāsti ir Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja sen lolota iecere dokumentālo filmu formātā iepazīstināt ar Latvijas dizaina nozīmīgākajām personībām un notikumiem. Leģendārie mākslinieki un dizaineri dalās savā pieredzē, atklājot jaunas, vēl neizpētītas dizaina vēstures lappuses," norāda muzeja vadītāja Inese Baranovska, kura šo ideju ir īstenojusi dzīvē kopā ar Irēnu Bužinsku, Austru Stupeli, Dārtu Dīriņu, Māri Maskalānu, Jāni Zarānu, Edvardu Broderu, Eltonu Kūnu un Agni Skani.
Pirmo triju sēriju galvenie varoņi ir starptautiski atzītais dizaina un kinētiskās mākslas teorētiķis un praktiķis Valdis Celms (1943), viens no vadošajiem kinētiskās mākslas pārstāvjiem Latvijā Artūrs Riņķis (1942) un mākslinieks, kritiķis, kurators un publicists Jānis Borgs (1946). "Spilgto un harismātisko personību intervijas ir ne tikai laikmeta dokumentālā liecība, bet arī poētisks ceļojums mākslinieku atmiņās, radošajā daudzveidībā, sapņos, ideālos un viņu attiecībās ar tolaik valdošo realitāti," akcentē projekta autori.
Valdis Celms šajā piecpadsmit minūšu ilgajā īsfilmā atklāj slavenās robežzīmes Rīga tapšanas stāstu un raksturo pilsētvidei veltītās foto kolāžas, kā arī atskatās uz pirmajām dizaineru aktivitātēm Latvijā. "Dzīves realitāte ātri atsēdināja dizainerus, jo labie priekšlikumi nevarēja realizēties pienācīgā līmenī. Izstāžu darbība bija sava veida glābiņš. Cilvēki izteica savas idejas izstādēs.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 8. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!