Pirmā, kas atklāta šonedēļ, ir fotogrāfa Andreja Granta izstāde ar 19 Andra Grinberga portretiem un trāpīgu nosaukumu Patskanis. "Andrim Grinbergam ir raksturīga uzdrīkstēšanās un harismātisks spožums bez uzspīlētas ārišķības un izlikšanās," norāda cikla kuratore un mākslas zinātniece Ieva Kalniņa.
Izstāžu cikla laikā norisināsies arī autorvakari, lekcijas, diskusijas, performances un radošās darbnīcas. Nākamajā ceturtdienā, 22. jūnijā, plkst. 18 notiks pasākums, kurā būs skatāmas Andra Grinberga filmas. Pirmā – Pašportrets (1972), kuras ievadkadros viņš kā garmatains hipijs dabū pa seju. "Lai filmu slēptu no varas iestādēm, tā tikusi sagriezta un izdalīta draugiem. Šī iemesla dēļ filma bija atkal jāsamontē, lai to varētu izrādīt Amerikā," par Pašportreta demonstrēšanu Amerikas Latviešu mākslinieku apvienības saietā Pitsburgā rakstīja dzejnieks un gleznotājs Voldemārs Avens (Jaunā gaita, 1996). Šī filmas restaurēšana notikusi ar lietuviešu izcelsmes amerikāņu mākslinieka Jona Meka palīdzību, kurš to nodēvējis par vienu no "seksuāli transgresīvākajām" filmām. Tieši šajā laikā Ievai Kalniņai radusies doma par Andrim Grinbergam veltītas monogrāfijas rakstīšanu, kurai viņa aktīvi pievērsusies pēdējos divos gados.
Otra filma ir Pašportrets. Testaments (2003), kas ir daudzu performanču epizožu savirknējums. Savukārt visu izstāžu cikla norises laiku Vasaras mājas īpašajā Andra Grinberga istabā ir redzama triloģijas noslēdzošā daļa Laiks (2015), kas savu pirmizrādi piedzīvoja līdz ar izstāžu cikla atklāšanu. "Šīs filmas ir autora dialogs ar laiku, vietu un sevi. Tās apliecina nebeidzamus identitātes meklējumus. Tās vienlaicīgi ir sociālu un psiholoģisku procesu dokumentācija un inscenējums, kurā ķermenis un gars parādās kā vienīgā patiesā indivīda brīvības teritorija," stāsta Ieva Kalniņa.
Nākamās cikla izstādes autore būs dzejniece un tulkotāja Ināra Eglīte, kura piedalījusies daudzos mākslinieka īstenotajos projektos. "Tomēr visbūtiskākais viņas pienesums Andra Grinberga daiļrades kontekstā ir dzeja, kas atskan abās pirmajās filmās un dod tām mugurkaulu," uzskata I. Kalniņa. Tāpat izstāžu ciklā piedalīsies arī Ivars Grāvlejs, Andris Eglītis un Helēna Heinrihsone. Tas noslēgsies ar mākslas teorētiķa Kaspara Vanaga kūrētu izstādi. "Tie ir cilvēki, kuri atsevišķos dzīves mirkļos vai posmos ir satikušies ar Andri Grinbergu un piedzīvojuši viņu kā radošu garu," piebilst Ieva Kalniņa.
Sīkāk – www.makslaivajagtelpu.lv.