Izstādē redzamie Latvijas Dizaina gada balvas 2024 uzvarētāju darbi uzskatāmi demonstrē dizaina disciplīnu daudzveidību un plašo pielietojumu. Šie darbi parāda, cik svarīgs ir dizains katrā no šīm disciplīnām un kā tas var ietekmēt un uzlabot dažādas dzīves jomas, sākot no ikdienas vajadzībām līdz sarežģītiem tehnoloģiskiem risinājumiem, no patēriņa produktiem līdz publiskajai videi, no lietotāja pieredzes līdz sociālajam aktīvismam. Izstādē līdzās apskatāmi ļoti dažāda mēroga darbi – no individuālām dizaineru pašfinansētām iniciatīvām līdz pašvaldības un valsts pasūtījumiem ar simtiem tūkstošu budžetu –, tādējādi apliecinot, ka katrs labs darbs tiek pamanīts un novērtēts. Šogad īpaši priecē jauno dizaineru aktīvā dalība un sasniegumi konkursā.
"Ceram, ka dizaina izstāde kalpos kā apliecinājums tam, cik svarīgi ir apvienot estētiku ar funkcionalitāti, ilgtspēju un atbildību, lai radītu vidi, produktus un pakalpojumus, kas ne tikai apmierina mūsu praktiskās vajadzības, bet arī uzlabo dzīves kvalitāti kopumā un palīdz mums risināt laikmeta izaicinājumus, kas saistīti ar ekonomikas apritīgumu, sabiedrības iekļautību un drošību," komentē Latvijas Dizaina centra vadītāja Dita Danosa.
Latvijas Dizaina gada balvas konkurss norisinājās no 2023. gada 1. oktobra līdz 2024. gada 24. maijam, kad apbalvošanas ceremonijā Rīgas cirkā tika paziņots Grand Prix ieguvējs un uzvarētāji piecās kategorijās: produkti, pakalpojumi, komunikācija, vide un digitālie risinājumi. Žūrija piešķīra arī piecas žūrijas atzinības, un savu speciālo balvu pasniedza Patentu valde.
Par konkursa Grand Prix ieguvēju un uzvarētāju produktu dizaina kategorijā kļuva Sarmītes Poļakovas un Māras Bērziņas (Un)woven biotextiles (agrāk Pre–Loved biotekstils), ilgtspējīgs materiāls, kas izgatavots no pārstrādātām tekstila šķiedrām un piemērots modes, interjera un produktu dizaina vajadzībām.
Digitālo risinājumu kategorijas uzvarētājs ir Māra Upenieka, Mārča Miķelsona-Germa un Mika Miķelsona kopdarbs – ziedojumu platforma Ukrainas atbalstam Stopify, bet par veiksmīgāko darbu komunikācijas kategorijā tika atzīta Valtera Kalsera un biedrības Mākslas birojs izstrādātā komunikācijas kampaņa Rīgas Drosmes un prieka vasara 2023. Pakalpojumu dizaina kategorijā uzvarēja Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina vasaras skola Dizaina aktīvisms: intervences eko-sociāliem izaicinājumiem (autores – Rūta Jumīte un Ieva Laube), bet vides dizaina kategorijā augstāko apbalvojumu saņēma Daces Sūnas veidotā ekspozīcija Kosmiskais dejotājs.
Žūrijas atzinību produktu dizaina kategorijā saņēma elektroskūteris Bee Electric (autors – Aldis Kalniņš), komunikācijas dizaina kategorijā – grāmata Kad karš kļūst personisks (autors – Gatis Šulcs) un kampaņa Riga Pride 2023 – Atplauksti (autori – Artūrs Meļņiks un Māra Čaure), vides dizaina kategorijā – Dailes teātra priekšlaukums (autori – MADE arhitekti sadarbībā ar Evelīnu Ozolu un Edgaru Zvirgzdiņu), savukārt pakalpojumu dizaina kategorijā žūrijas atzinību ieguva atrakciju komplekss Beat the Storm (idejas autors – Ingus Augstkalns, projekta vadītājs – Rihards Dziedātājs, projektētājs – SIA WeMPS, galvenais mākslinieks – Kristians Rukuts, arhitekte – Līva Kalniņa).
Latvijas Dizaina gada balvai 2024 kopumā tika iesniegti 127 darbi, no kuriem dalībai konkursa otrajā kārtā atlases žūrija izvirzīja 58 darbus.
Konkursu no 2023. līdz 2025. gadam organizē Latvijas Dizaina centrs. Darbu pieteikšana Latvijas Dizaina gada balvas 2025 konkursam sāksies 1. oktobrī.