Izstādes sākumpunkts ir maza fotogrāfija, kurā fiksēta Latvijas un Krievijas miera sarunu delegācijas sagaidīšana Zilupes stacijā 1920. gadā. Toreiz no Maskavas atgriezās arī mākslinieka vectēvs Jānis Jējers, kurš ticis piekomandēts kā sevišķo uzdevumu virsnieks.
Lūk, tur viņš stāv. Ceturtais no kreisās. Vienu roku bikšu kabatā iebāzis, raugās objektīvā. Tieši tāpat mēdzot darīt arī mazdēls, atklāj Jāņa Murovska sieva, māksliniece Ineta Berkmane, kura palīdz izstādes iekārtošanā. Tieši tāpat kā viņa vectēvs, mākslinieks pirms vairākiem gadiem ir sācis audzēt vīnogas, toreiz vēl nenojaušot, ka ar to pašu savulaik ir nodarbojies arī Jānis Jējers. "Vectēvs-es-es-vectēvs," saka Jānis Murovskis, kurš nesen pats ir kļuvis par vectēvu.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4. stāva izstāžu zāļu lielākajā telpā ir eksponēti viņa šīgada laikā tapušie darbi. "Kad mēs tos izlikām un nofotografējām kopskatu, pamanījām, ka tas atgādina vilciena vagonu," stāsta Jānis Murovskis, iepazīstinot ar savu izstādi atklāšanas priekšvakarā. Aiz "logiem" pavīd Neskaidra aina, Lielupe, Starojums, Dziesma. "Vētras laikā vectēvam ir paticis stāvēt jūras krastā un dziedāt, vējam un sāļajam ūdenim sitoties sejā," piebilst mākslinieks.
Savukārt muzeja 4. stāva mazajās izstāžu zālēs var iepazīties ar viņa agrāk radītajiem darbiem, no kuriem pats senākais ir Eža kažociņš, kas tapis 2009. gadā un kļuvis par pagrieziena punktu Jāņa Murovska daiļradē. Iepriekš viņš bija aizrāvies ar kartona gravīrām, bet tajā laikā pievērsies sietspiedes variācijai, ko dēvē par zūdošo formu, kad attēls tiek veidots (tecināts) tieši uz sieta un nodrukājas viss, kas nav "uzzīmēts".
Šī pārmaiņas atnesušā darba pilnais nosaukums ir Eža kažociņš. "Bija man tāda grāmatiņa, kuras iespaidā vēl šodien mežā pie īpašiem saulesstariem, šķiet, tūlīt manā acu priekšā notiks ezīša un Ķēniņa tikšanās." Šādi izvērsti formulējumi ir lasāmi pie vairākiem mākslinieka darbiem un pauž tajos ietvertās situācijas un sajūtas. "Kādreiz es ārkārtīgi daudz lasīju un man ļoti patika viduslaiku izdevumu garie nosaukumi, kas rautin rāva grāmatā iekšā," atminas Jānis Murovskis, kurš savus darbus turpretim paraksta ļoti lakoniski – ar vārdu Muris.
Izstāde ... un plūsma... Jānis Murovskis... sietspiede... LNMM būs atvērta līdz 26. janvārim.
Papildu informācija – www.lnmm.lv.