Solokoncertu, kuru Edgars Cīrulis sniegs šovakar (pirmdien), 27. aprīlī, plkst. 18, viņš nosaucis Patvērums mūzikā, tajā līdzās viņa oriģinālmūzikai skanēs improvizācijas par Johannesa Brāmsa Intermeco Mibemolmažorā Op. 117 Nr. 1 un Johana Sebastiāna Baha Prelūdija Sibemolminorā no Labi temperētā klavīra pirmās 24 prelūdiju un fūgu grāmatas. Programmu vadīs LR3 Klasika muzikoloģe Signe Lagzdiņa.
Kāpēc patvērums?
Esmu ļoti pagodināts piedalīties koncertsērijā blakus maniem klavieru elkiem. Rūpīgi domāju, ko es varu piedāvāt jau šajā kolorītajā buķetē, un nonācu pie apceres. Vēlējos parādīt klausītājam to mūziku, kas man palīdz tikt cauri šim sarežģītajam laikam. Tās būs gan manas kompozīcijas, gan skaņdarbi no klasiskā repertuāra, gan improvizācijas starp to visu.
Saturā un noskaņā uzstāšanās būs līdzīga solokoncertam Samsāra, ko pagājušajā nedēļā sniedzāt Siguldas Baltajā flīģelī?
Vienīgā līdzība ir tajā, ka spēlēju klavieres. Muzikālais saturs katram koncertam ir unikāls, un noskaņas arī apzināti modelēju pēc citiem principiem. Viens pats studijā lieku uzsvaru uz skaņdarbiem un kompozīcijām, kā arī man pievienosies māksliniece Kristīne Kutepova, kura radīs kopā ar mani un atbildot uz manu skaņu. Baltajā flīģelī spēlēju gan savas, gan citu autoru dziesmas un nedaudz padziļinātāk paskaidroju par savu radošo procesu. To vairāk uztvēru kā mājas koncertu, kur pazīstu katru klausītāju.
Cik nozīmīga jums ir publikas klātbūtne un reakcija? Koncertēt vienam tukšā zālē/studijā droši vien ir jauna pieredze?
Klausītāja klātbūtne ir atgriezeniskā saite. Bez aplausiem vai elpas es nespēju noteikt, vai tas, ko daru uz skatuves, ar kādu rezonē vai ne. Ir jārod sevī dziļa pārliecība, ka tas, ko radi, ir jēgpilni arī bez otras personas apstiprinājuma. Nav viegli pierast pie jaunās paradigmas, bet, ņemot vērā, ka situācija var nemainīties kādu laiku, neatliek nekas cits kā vien mācīties.
Kas īsti esat: pianists – interprets? Komponists? Solists? Ansamblists? Džeza mūziķis vai starpžanru mākslinieks? Ko nosaka jūsu mūzikas saknes, izglītība, radošā vide?
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 27. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!