Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa Saucējas uzstāsies īpašā koncertā pasaules mūzikas forumā WOMEX, kas notiks no 23. līdz 27. oktobrim Tamperē, Somijā. Starptautiskā žūrija Saucējas izvēlējusies vairāk nekā 1000 pieteikumu konkurencē. Šī ir trešā reize WOMEX 25 gadu pastāvēšanas vēsturē, kad Latvijas mūziķus izvēlas uzstāties foruma koncertā. Līdz šim tur jau uzstājusies koklētāja Laima Jansone (2011. gadā) un grupa Iļģi (2015. gadā).
Pasaules mūzikas tirgū WOMEX piedalīsies vairāk nekā 2700 mūziķu, izdevēju, producentu, festivālu organizētāju un citu mūzikas industrijas profesionāļu no visas pasaules. Forumā var uzzināt par aktualitātēm, iegūt jaunus kontaktus, iedvesmoties jauniem projektiem. Piecās dienās līdzās vairāk nekā 90 valstu stendu izstādei notiks 300 mūziķu koncerti uz septiņām skatuvēm, DJ un filmu skates un tematiskas konferences. Šogad forumā īpaši akcentētas būs ziemeļu un Baltijas valstis, veidojot īpašu reģionālo skatuvi Northern Connections. Saucējas uz tās rotās un gavilēs vakara koncertā sestdien, 26. oktobrī.
Latvijas mūzikas informācijas centrs (LMIC) jau 14. reizi forumā organizē Latvijas stendu. Kopā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem pirmoreiz tiek veidota kopīga sadarbības platforma – Baltijas valstu paviljons, kurš sniegs plašāku atbalstu mūziķu virzībai pasaules mūzikas tirgū. Pirmoreiz Baltiju pārstāvēs visu triju valstu etnomūziķi. No Igaunijas koncertēs Ketlina Megi, kuras vokālu un virtuozo vargāna spēli akcentē elektroniskās ierīces (cilpotājs un dažādi skaņas procesori), kā arī tradicionālās mūzikas dziedātāja, multiinstrumentāliste un mūzikas autore Mari Kalkuna no Dienvidigaunijas. Lietuvas dziedātāja un kankles spēlētāja Indre Jurgelevičūte muzicēs starptautiska projekta – mūzikas grupas Merope – ietvaros, apvienojot Lietuvas, Indijas un Vidusjūras reģiona tradicionālo mūziku ar džeza un elektroniskās mūzikas elementiem. Saucējas iepazīstinās publiku ar tradicionālās dziedāšanas krāšņākajiem piemēriem – gan vēlīnās izcelsmes daudzbalsīgajām dziesmām, gan arhaisko sekundu un burdondaudzbalsību. Saucējas pārstāvētas arī ar diviem āra dabā tapušiem ierakstiem etniskās mūzikas ierakstu izlasē Native Music. Traditional/ Folk/World-music/Latvia, kuru LMIC ik gadu izdod saistībā ar WOMEX.
"Pasaules mūzikas spektrs ir ļoti plašs – gan tradicionālas, gan folkdžeza un folkroka grupas. Mēs pārstāvēsim ļoti tradicionālo. Šķiet, ka mūs pamanīja dabas ierakstu dēļ, jo tas ir kaut kas nebijis, īpašs. Mēģināsim uzburt uz skatuves skanisko ainavu un lūgsim talkā skatītājus, lai tēlo pļavu ar bitēm vai mežu ar putniem," stāsta Saucēju dalībniece un menedžere Vineta Romāne, piebilstot ka arī LMIC izdotajā ierakstu izlasē dzirdams, kā Saucējas sadziedas ar putniem. Parādīšanās WOMEX ir ļoti svarīga, jo mūziķiem šī ir iespēja sevi parādīt visas pasaules producentiem, izdevējiem, festivālu organizētājiem. Te var iegūt vērtīgus kontaktus. Saucējas var turp braukt, pateicoties šogad izveidotajam Baltijas kultūras fondam, kas sedz gan ceļu, gan dzīvošanu. Savukārt "tas, ka starptautiskā žūrija izvēlējusies koncertam Saucējas, ir mazliet pārsteidzoši, jo WOMEX ir ļoti maz pārstāvētas tādas grupas, kas dzied autentisku, nearanžētu mūziku," mūsu sarunas sākumā atzīst Saucēju izveidotāja un vadītāja Iveta Tāle.
Tīrradņi nav pieprasīti?
WOMEX ir nevis tradicionālās (etniskās) mūzikas, bet pasaules mūzikas tirgus. Mūsu pārstāvji gan ir jau vairākkārt turp devušies, un LMIC vienmēr aicina iedot mūzikas izlasei mūsu jaunākos ierakstus.
Par to NAV jābrīnās.
M