Tas, ka festivālā Porta līdzās viesmāksliniekiem dažādos radošos kopprojektos skan arī Latvijas balsis un instrumenti, ir labi iekopta tradīcija. Radošā sadarbība, kopā svinot dažādu tautu tradīcijas un aktualizējot tās caur mūsdienīgu skatījumu, ir būtiska festivāla virsvērtība. Flautiste un dziedātāja Sniedze Prauliņa uzstāsies kopā ar igauņu duetu Puuluup, apvienojot abu tautu skanīgākās tradīcijas, savukārt brāļi Raimonds un Oskars Petrauski (klavieres, saksofons) uzstāsies kopā ar Somijas multiinstrumentālisti Maiju Kauhanenu. Šī radošā tikšanās sola atklāt poliritmiskas melodijas un avantūrām bagātu ceļojumu triju mūziķu saspēlē.
Maija Kauhanena ir cilvēks orķestris. Viņai ir spēcīga un ekspresīva balss, viņa virtuozi spēlē mūsu koklei radniecīgo somu tautas instrumentu kanteli un dažādas perkusijas, par kurām brīžiem kļūst arī pašas mūziķes ķermenis. Spēlējot somu kanteli Saarijärvi, mūziķe izmanto senu spēles tehniku, kurā kantele tiek spēlēta ar nelielu koka gabaliņu. Atskaņojot gan pavadījumus, gan poliritmiskus meistardarbus, viņa ir attīstījusi dažādus kanteles spēles veidus un uz tās atdarina arī citu stīgu instrumentu spēli. Maija Kauhanena ir arī komponiste un ir apveltīta ar aizraujošas stāstnieces talantu. Viņas galvenais iedvesmas avots ir Somijas un Karēlijas zemnieku muzikālās tradīcijas, taču senajām melodijām viņa piešķir jaunu dzīvi. Par to visu vairāk mūziķe pastāstīs meistarklasē 23. oktobrī plkst. 12.00, kurā demonstrēs iespējas un paņēmienus, kā, spēlējot kanteli, radīt akustiskus efektus, ņemot talkā gan koka gabaliņu, gan vijoles lociņu, gan metāla ķēdes un pat alumīnija foliju. Viešņa ierādīs, kā spēlēt un trenēt poliritmus, apvienojot kanteles un sitaminstrumentu spēli, kā arī ar rokām un kājām radītus ritmus.
Igaunijas mūziķu Ramo Tedera un Marko Veisona dueta Puuluup daiļradē sen aizmirstais un mūsdienīgais turas kopā kā ūdens un sniegs, apvienojot senā instrumenta talharpas skanējumu ar dažādām mūsdienu mūzikas tehnoloģijām – elektroniku un cilpu tehniku. Iedvesmu jaunu darbu radīšanai viņi gūst no Vormsi salas leikām, no somu jouhikko repertuāra, Sahela blūza, častuškām un citu tautu tradicionālās mūzikas. Dažādus nejaušus iedvesmas avotus – fragmentus no Polijas seriāliem, kādu vecu igauņu panku un arī saldskābmaizi no Vormsi salas – viņi atzīst par vienlīdz svarīgiem un priekšnesumus bagātina ar horeogrāfiju. Meistarklasē 23. oktobrī plkst. 13.30 mūziķi iepazīstinās ar talharpu – liras tipa stīgu instrumentu, ko spēlē ar lociņu. Šis skaņurīks bijis plaši izplatīts agrajos viduslaikos Ziemeļeiropā, bet Igaunijas rietumu salās spēlēts līdz pat XX gs. sākumam. Pašlaik interese par to atdzimst gan Igaunijā, gan Somijā. Dueta Puuluup dalībieki Marko un Ramo sniegs ieskatu šī mūzikas instrumenta vēsturē, spēles tehnikā, iepazīstinās ar tradicionālajām talharpas melodijām un to mūsdienu variācijām