Klausītāji visbeidzot uz festivāla skatuves varēs ieraudzīt somu apvienību, sāmu joikošanas un elektroniskā un eksperimentālā džeza sapludinātājus Wimme & Rinne, un franču un itāļu grupas Lalala Napoli enerģiskos mūzikas stāstniekus. Abu grupu uzstāšanās bija ieplānota pērn oktobrī Mūzikas namā Daile tradicionālajā festivāla rudens koncertā, bet pandēmijas dēļ to nācās pārcelt, atklāj festivāla Porta direktore Ilze Apsiņa. 20. augustā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā sešas mūzikas grupas no septiņām valstīm aicinās pasauli sevī un sevi pasaulē. Plašajā un tik sazarotajā pasaules mūzikas lauciņā Ilzei Apsiņai ir viens skaidrs kritērijs, pēc kura viņa izvēlas aicināmās grupas gan galvenajā pasaules mūzikas forumā Vomex, gan citviet: "Lūkojos grupas, kurām ir dzīvā instrumentālā mūzika. Patiesa mūzika. Un lai saprastu, no kuras valsts ir grupa un kādas saknes pārstāv."
Ar jaunu koncertprogrammu Centerwise un vienlaikus arī ar nebijušu balss skanējumu klausītājus iepazīstinās dziedātāja Ieva Kerēvica ar grupu. Mūzikā savīsies indiešu mantras, klasiskās mūzikas citāti apvienojumā ar latviešu tautasdziesmu tēmām, lībiešu un latgaliešu tautasdziesmu interpretācijām, freejazz vokālajiem izteiksmes līdzekļiem.
Apvienība Yemen Blues no Izraēlas iepazīstinās ar jaunā laikmeta kultūras mūziku, kas apvieno jemeniešu, Rietumāfrikas, blūza, fanka un džeza ritmus, bet vokāls atgādina senos arābu dziedājumus. Savukārt ungāru duets ¡Nosnach ar improvizācijas palīdzību solās klausītājus vest pa neesošiem, bet joprojām pazīstamiem mūzikas ceļiem. Pirms dažām dienām dalībai šīgada festivālā piekrituši arī Marokas kultūras un Āfrikas ritmu vēstneši Slatucada, kas uz skatuves apvieno kapueiru, deju un sitaminstrumentu spēli. Papildus mūzikas dažādībai festivāla apmeklētājiem būs iespēja iepazīt un nobaudīt itāļu, franču, izraēļu, somu, ungāru nacionālās virtuves tradicionālās garšas.
Festivāls Porta devis arī iespēju atbalstīt ukraiņu tautu: 25. augustā Mežaparka Lielajā estrādē ļaujieties "etniskajam haosam" pasaules mūzikas kvarteta DakhaBrakha izpildījumā. Grupas nosaukuma nozīme meklējama senajā ukraiņu valodā un tiek tulkota kā "ņemt/dot". Grupu 2004. gadā Kijivas mūsdienu mākslas centrā DAKH dibinājis avangarda teātra direktors Vladislavs Troickis. Līdz ar to grupas priekšnesumos īpaša vieta vienmēr ir spilgtai teatralitātei.
Plašāk – www.festivalporta.lv