Dzīvojam dīvainā laikmetā. Pateicoties informācijas apritei, šķiet, vienlaikus pastāv vairāk atšķirīgu un pat pretēju pasaules uzskatu nekā jebkad. Tajā pašā laikā ikviens var veiksmīgi izolēties tikai sev tīkamu ziņu un viedokļu informācijas plūsmā. Ir liels kārdinājums izvēlēties vienkāršāko ceļu – nesaspringt, dzīvot savā uzskatu siltumnīcā un kritizēt to, kas pastāv ārpus tās. Tomēr jauno aktieru grupa Klāvs Mellis, Āris Matesovičs, Reinis Boters, Anastasija Rekuta-Džordževiča, Igors Šelegovskis un Ance Strazda kopā ar dramaturģi Justīni Kļavu un režisori Ingu Tropu izrādē – virtuves kara drāmā Dvēseļu utenis rosina paskatīties no citas puses.
Par iestudējumu, kura pirmizrāde gaidāma 17. septembrī Dirty Deal Teatro, stāsta režisore Inga Tropa: "Izrāde ir par sešiem jauniešiem, kuri šobrīd dzīvo Latvijā komunālajā dzīvoklī – latvieši, vācietis, čigāns, krievs, poliete. Viņi ļoti kaislīgi risina savas attiecības caur stereotipiem, kas nākuši no vectētiņa vai pat vecvectētiņa nostāstiem. Kā jau stereotipi, tie fakti, ar kuriem viņi operē, ir visai virspusēji, tās lietas nav līdz galam izzinātas un saprastas, kā arī vectētiņi daudz ko ir noklusējuši. Tāpēc normāla saruna šiem cilvēkiem īsti nevar notikt. Cilvēks neredz cilvēku, dvēsele neredz dvēseli. Šie cilvēki, būdami katrs savā "kastē", "skapī", "ledusskapī" iekonservējušies, attiecības risina caur sadzīviskiem konfliktiem. Pamazām tas noved līdz drastiskiem apmēriem – līdz tam, ka notiek trešais pasaules karš, kara drāma virtuvē, viss tiek novests līdz absurdi asai situācijai. Vai mums ir pamatots, fundamentāls risinājums, kā to nākotnē atrisināt? Es, runājot no sava skatpunkta, tādu vienu īsti neredzu. Vienīgais – mēģināt pēc iespējas nebaidīties iziet no tiem saviem rāmjiem, sadzirdēt atšķirīgo, saprast to, nebaidīties pašam kļūt atvērtākam."
Lugas tapšana bijusi jauno aktieru iniciatīva, viņi paši arī tikušies ar Latvijā dzīvojošiem dažādu tautību studentiem, lai tuvāk izprastu viņu uzskatus un veidotu materiālu izrādei. I. Tropa, ilgi nedomājot, piekritusi sadarboties, atzīstot, ka talantīgie jaunieši viņu pārsteidz ar drosmi, darbaspējām, gudrību. Dvēseļu utenis daudziem, kas vasarā apmeklēja sarunu festivālu Lampa, būs jau pazīstams, jo tur bija skatāma izrādes "demo versija", ļaujot tās veidotājiem saņemt atgriezenisko saiti no publikas vēl pirms pirmizrādes.
Uzvedums iecerēts kā ceļojoša izrāde, tāpēc formas ziņā prasītos būt maksimāli kompakts, taču režisores neparastais un no praktiskā viedokļa sarežģītākais redzējums guvis atbalstu arī kolēģos. "Jāuzteic visa radošā komanda, īpaši aktieri, kuri nenobijās no manas režijas ieceres. Tas nebūs klasisks darbs ne tēmas pieteikumā, ne vizuālajā formā," saka I. Tropa.
Izrādes mūzikas autors ir Jēkabs Nīmanis, scenogrāfe un māksliniece – Pamela Butāne. Nākamās izrādes – 30. septembrī, 9. un 24. oktobrī.
reptilis
yes
stereo-tips