"Mūsu galvenais mērķis ir vest uz Latviju un rādīt šeit jaunu teātra valodu, iepazīstināt ar māksliniekiem, kuri izmanto dažādas metodes un paņēmienus, lai tieši un atklāti runātu par mūsdienu pasauli un sabiedrību un pētītu šīs lietas kopā ar skatītājiem," vakar notikušajā 15. Starptautiskajam jaunā teātra festivālam Homo Novus veltītajā preses konferencē sacīja viena no organizatorēm Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa. Tas norisināsies no 5. līdz 13. septembrim un piedāvās jaundarbus un viesizrādes, scenogrāfijai un teātra telpai veltītu programmu, festivāla skolu, meistarklases, sarunas un lekcijas.
Pilsēta kā skatuve
Šī gada Homo Novus piedalīsies trīs autori un autoru kolektīvi no Japānas, kuri katrs pārstāv savu laikmetīgās skatuves mākslas žanru. 5. septembrī plkst. 16.30 pirmizrādi piedzīvos japāņu režisora Akiras Takajamas klausāmizrāde Heterotopija Rīgā. Tās uzmanības centrā ir ievērojamais japāņu spiegs Makoto Onodera, kuru viņa dzimtenē mēdz dēvēt par "visu spiegu dievu" un kurš pagājušā gadsimta 30. gados ar ģimeni ir dzīvojis Rīgā. "Mēs veicām dokumentu izpēti un iepazīstinājām ar to sešus rakstniekus, lai katrs no viņiem radītu stāstu par to, kas varētu būt noticis ar viņu šajā pilsētā," atklāj japāņu režisors, kurš savā darbībā provocē tradicionālā teātra ideju un aicina skatītājus paplašināt un bagātināt skatīšanās pieredzi, piedaloties izrādēs, kurās par skatuvi kļūst visa pilsēta.
Šajā gadījumā skatītāji saņems ceļvedi un nelielu radioaparātu, ar kuru viņi dosies divu, divarpus stundu ilgā pārgājienā uz sešām ar Makoto Onoderas personību saistītām adresēm un klausīsies šajos stāstījumos (autoru vidū ir Pauls Bankovskis, Andris Kuprišs, Inese Zandere un viņu japāņu kolēģi), ko būs ierunājuši Pēteris Krilovs, Elīna Vaska, Baiba Broka, Pauls Raudseps un citi. "Es biju diezgan lielās sprukās, kad uzzināju, par ko tiks veidota izrāde, jo Latvijā par Makoto Onoderu nebija zināms nekas. Vienā no deviņdesmito gadu avīzēm es atradu iztulkotu viņa sievas Juriko memuāru fragmentu," stāsta šajā projektā iesaistītā pētniece Santa Remere, kuras meklējumi ir turpinājušies caur arhīviem un periodiku.
Balss un kustība
6. septembrī plkst. 19 kvartālā Sporta 2 pirmo reizi tiks demonstrēts mākslinieku apvienības contact Gonzo iestudējums Koka vandalis, kas radīts kopā ar latviešu dejotājiem un mākslinieku Andri Eglīti. Viņu ekstrēmi fiziskais darbošanās stils apvieno sevī kontaktimprovizācijas, cīņas mākslas un urbānās kultūras elementus: brīžiem tas atgādina kautiņu, brīžiem – ķermeņu parkūru vai eleganti huligānisku horeogrāfiju. Šī ir contact Gonzo atgriešanās Latvijā. 2014. gadā viņi viesojās Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā ar izrādi Grīziņkalna apkaimē, ko veidoja kopā ar septiņiem latviešu dejotājiem. Divi no toreizējiem dalībniekiem – Elīna Lutce un Aldis Liepiņš – ir izrādes līdzautori arī šoreiz. "Tas ir dzīvs un prieka pilns process. Ja pirmajā reizē tas šķita ārkārtīgi šokējoši, kā viņi strādā, tad tagad [ar to ir aprasts un] var rīkoties brīvāk un panākt vairāk," atzīst Elīna Lutce. Šie japāņu mākslinieki veidos arī Homo Novus atklāšanas notikumu teritorijā pie K. K. fon Stricka villas, uz kuru 5. septembrī plkst. 20 ir aicināts ikviens interesents.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 4. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!