Kamēr citās bērniem domātajās teātra izrādēs šobrīd dominē ziema, rūķi, eglītes u. tml., režisors Kārlis Krūmiņš Dirty Deal Teatro no 21. decembra jaunajiem skatītājiem piedāvā izrādi Lidojošais šķīvītis – ceļojumu nezināmajā, kosmosā un pie citplanētiešiem.
"Kaut kādā ziņā šo tēmu izvēlējos tieši tāpēc, ka tā patlaban nav tā karstākā, "trendīgākā"," K. Krūmiņš smaida. "Manā skolas laikā, kad bija populārs arī seriāls X faili, tā bija normāla ikdiena – padomāt par citplanētiešiem, bet tagad šī tēma ir atbīdījusies perifērijā. Likās interesanti pie tās atgriezties." Visā, kas skar kosmosu, astronomiju, Visuma izmērus, citplanētiešus, ir milzum daudz nezināmā, un to visu ir aizraujoši iztēloties gan pieaugušajiem, gan, jo īpaši, bērniem, režisors spriež. Viņaprāt, iztēle un fantāzija ir svarīgi dzīves kvalitātes komponenti. "Un prieks, ka izrādē tās bērniem stimulējam."
Izrāde tapusi sadarbībā ar iniciatīvu Latvijas skolas soma, tāpēc to jau sākts rādīt arī skolās. "Gribējās kaut ko foršu, kas skolas ikdienu ievirza citā dimensijā," saka K. Krūmiņš. Dirty Deal Teatro iestudējums šovakar plkst. 19. piedzīvos savu "māju pirmizrādi". Nākamās tuvākās izrādes – 30. decembrī, 14. janvārī.
Lidojošajā šķīvītī divu pētnieku lomas uzņēmušies aktieri Samira Adgezalova un Jānis Kronis. Kopā ar viņiem bērni meklē atbildi uz jautājumu – vai citplanētieši eksistē? Un vai tie ir draudzīgi? Kopīgi šajā procesā tiek piedzīvoti dažādi stāsti, tiek skartas zinātniskas teorijas, atgādināts zināmais par kosmosu, taču tas vien nenozīmē, ka šī ir izrāde – lekcija. "Drīzāk tas ir piedzīvojumiem bagāts ceļojums, turklāt bērni ir šī stāsta sastāvdaļa, nevis pasīvi vērotāji. Viņi aktīvi piedalās, arī tīri fiziski," atklāj K. Krūmiņš un piebilst, ka dažbrīd skatītāji kādas teorijas pārzina pat labāk nekā abi izrādes pētnieki. Kopīgiem spēkiem ceļojums noslēdzas ar konkrētu atbildi, kas gan, ņemot vērā citplanētiešu jautājuma neviennozīmīgumu, ikreiz var atšķirties. "Vieni bērni tic, otri netic, citi svārstās. Taču tas vien, ka arī cilvēki eksistē, citplanētiešu eksistenci padara par vismaz minimāli iespējamu," režisors teic.
Viņš arī norāda, ka citplanētiešu tēma īstenībā ir pašas cilvēces spogulis, izrādē tā ļauj bērniem labāk iepazīt cilvēka dabu. "Iztēlojoties, kas notiktu, ja citplanētieši atlidotu uz Zemi, parasti dominē sliktākais scenārijs. Tās ir cilvēku bailes no nezināmā. Mūsu hipotēze – cilvēks citplanētiešu darbības iztēlojas, projicējot uz viņiem to, kā pats, visticamāk, rīkotos, ierodoties pie citplanētiešiem. Bailes no nezināmā, nepazīstamā ar prātu ir grūti uzveikt, un cenšamies aizsargāties caur agresiju," K. Krūmiņš saka, tomēr piebilst, ka izrādē atrodas arī varianti, kā sadzīvot ar citplanētiešiem (un jebko citu svešādu), nevis tikai karojot, bet arī draudzīgāk.