Izrādē, kas kinematogrāfā tiks uzņemta vienā kadrā, trīs aktieri atgriežas pie Latvijas padomju laika kino un uzdod jautājumu – kāpēc šīs filmas uzņēma tieši tā? Kino un mēs līdzautori aplūko Latvijas padomju kino daudzveidību un kino vēsturi no cilvēciska, personiska skatu punkta, pievēršoties tā laika režisoriem, operatoriem, scenāristiem, kritiķiem, bet visvairāk – aktieriem un aktierspēlei. Izrādi veido stāsti no uzņemšanas laukumiem, mākslas padomju sēdēm, ieskatiem vēstures lappusēs un pat kino klasikas ainu izspēles jaunos un negaidītos veidos.
"Šī būs mana pirmā veidotā teātra izrāde, un pagāja ilgs laiks, līdz mēs nonācām pie tās pašreizējā formāta, kurā vienā, nepārtrauktā teju pusotru stundu garā kadrā aktieri nemitīgi maina gan tēlus, gan aktierspēles modalitātes. Vislielākais prieks man ir par azartu, ar kādu aktieri strādā pie šī projekta. Viņu talants ir izrādes dzinējspēks. Tomēr man kā kino režisoram pagāja laiks, līdz es pieradu pie nosacītības pakāpes, ko pieļauj teātra izrāde, bet kas tradicionālam kino nav raksturīga," stāsta režisors Matīss Kaža.
Aktieri un izrādes līdzautori Andris Keišs, Egons Dombrovskis un Jānis Skutelis kopā ar režisoru Matīsu Kažu izrādē analizē leģendāras Rīgas Kinostudijā uzņemtas kinolentes, cenšoties rast atbildes uz dažādiem jautājumiem, piemēram, vai Voldemāra Pūces brāļu Kaudzīšu klasiskā romāna ekranizācijā Mērnieku laiki aktierspēles ekspresīvā groteska ir laikmeta zīme vai vienkārši pārspīlēta rūķošanās, kāpēc Vara Braslas Ezera sonātē Gunārs Cilinskis savu kaislīgo mīlestību spēlē tik introverti, un kādus noslēpumus slēpj Aloiza Brenča Dubultslazds – latviešu kino vēsturē popsīgākais disko-krimiķis, kura varoņi šķiet neticami naivi. Reizē Kino un mēs ir arī izrāde par Rīgas Kinostudiju. Tāda apjoma un nozīmes centralizēts kino ražošanas uzņēmums mūsdienu Latvijā nav iedomājams. Izrādes veidotāji pievēršas laikam, kad tajā vēl kūsāja dzīvība.
Izrādes Kino un mēs režisors ir Matīss Kaža, operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Rūdolfs Baltiņš, kostīmu māksliniece Līga Krāsone, skaņu režisors Jevgenijs Načiss. Izrādes dramaturģiju veidojuši tās aktieri, balstoties Rīgas Kino muzeja materiālos, kinofilmu scenārijos, kino vēstures un teorijas grāmatās, intervijās ar Rīgas Kinostudijas aktieriem un darbiniekiem, kā arī pašu fantāzijā.
Kino un mēs būs kinematogrāfiska skatīšanās pieredze, kas būs saistoša gan skatītājiem, kas pazīstami ar Rīgas Kinostudijā veidotajām filmām, gan tiem, kas atklās to pirmoreiz. Visa izrāde veidota, spēlējoties ar dažādiem kinematogrāfiskiem paņēmieniem. Arī attēla kvalitāte atšķirsies no līdz šim Latvijā piedāvātajiem digitālā teātra produktiem, jo izrādi "dzīvajā" filmēs profesionāls kino operators ar kino kameru speciāli šim formātam iekārtotos paviljonos.
Izrādi varēs noskatīties gan festivāla RojaL atklāšanā 30. jūlijā uz lielajiem ekrāniem, gan arī tiešsaistē internetā jebkur Latvijā. Biļetes tiešsaistes pasākumam: https://www.bezrindas.lv/lv/kino-un-mes/8389/
Tālāko dzīvi Kino un mēs turpinās rudenī vai pēc Covid-19 epidēmijas radīto ierobežojumu mīkstināšanas, taču jau citā formātā – kā klātienē skatāma izrāde.