Laika ziņas
Šodien
Migla

LTV: dzelzceļa stacijas būvniecība sadārdzinājusies par vairāk nekā 230 miljoniem eiro

Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas būvniecība vēl nesākusies jau sadārdzināta par vairāk nekā 100% jeb 230 miljoniem eiro, izpētījis Latvijas Televīzijas raidījums de facto. Tā kā stacija top globālā Rail Baltica projekta ietvaros, amatpersonas līdz šim centušās noklusēt skandalozo faktu. Tik vien, ka paklusām nomainīta atbildīgā amatpersona un mēģināts rast attaisnojumus dārgajai būvniecībai.

Raidījums atgādina, ka vasaras sākumā puses parakstīja vairāk nekā 430 miljonu eiro vērtu līgumu par Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas pārbūvi. Jau dažas dienas vēlāk projektā iesaistītie lepni stāstīja par nākotnes iecerēm un to, kādas grandiozas pārmaiņas sagaida šobrīd novecojušo infrastruktūras objektu. 

Tobrīd gan tika noklusēts kas svarīgs. Proti, pirms diviem gadiem iepirkuma sākumā amatpersonas runāja par pavisam citām izmaksām. Toreiz būvniecību plānoja 200 miljonu eiro apmērā. Turklāt arī arhitektu izstrādātais projekts iekļāvās tieši šajos aprēķinos. de facto jau toreiz pieļāva, ka apjomīgais būvprojekts varētu noslēgties ar būtisku sadārdzinājumu, taču atbildīgie bažas noliedza. ,,Ziniet, tā ir zīlēšana nākotnē. Mēs darīsim absolūti visu, lai sadārdzinājuma nebūtu,” 2017. gada oktobrī solīja RB Rail valdes priekšsēdētāja, izpilddirektore Baiba Rubesa.

Tomēr Centrālās dzelzceļa stacijas un tilta pār Daugavu pārbūve sadārdzinājās par vairāk nekā 100%. Raidījums atgādina, ka B. Rubesas gadiem ilgušās domstarpības ar Baltijas valstu politiķiem rezultējās amata zaudēšanā pirms konkrētā iepirkuma beigām. Tikmēr viņas pēctecis savos izteikumos ir piesardzīgs. “Tā ir iespaidīga naudas summa. Par to nav šaubu. Tajā pašā laikā man jāatgādina, ka mūsu iesaiste iepirkuma procedūrā bijusi ļoti ierobežota. Mūsu atbildība bijusi par tehniskajiem risinājumiem projektā kopumā,” norāda RB Rail tagadējais valdes priekšsēdētājs Timo Rīhimaki.

Par iepirkumu atbildīgie jāmeklē Satiksmes ministrijas paspārnē izveidotajās Eiropas dzelzceļa līnijas. Latvijas Televīzijas raidījums noskaidrojis,  ka sākotnējais iepirkums pirms diviem gadiem bijis bez nepatīkamiem pārsteigumiem. Tagad toreizējās atbildīgās amatpersonas pinas skaidrojumos, kas tad īsti sadārdzinājis projektu. Eiropas dzelzceļa līnijas bijušais vadītājs Andris Linužs gribēja de facto ieskaidrot, ka sākotnējā iepirkumā nemaz neesot iekļauta tilta būvniecība, savukārt iepirkuma komisijas vadītājs centās pārliecināt, ka stacijas pārbūve bijusi ieplānota daudz maznozīmīgāka nekā šobrīd. “Labi tas nav un mēs esam izdarījuši no tā secinājumus, lai nākamajos projektos šādas kļūdas nepieļautu,” secina satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP). 

Pēc de facto vēstītā, patiesais iemesls sadārdzinājumam saistīts ar to, ka iepirkumā pēkšņi daļu risku pārcēla uz būvniekiem. Līdz ar to viņi nodrošinājās pret iespējamiem zaudējumiem, palielinot gala cenu.

BESIX  starptautiskā reģiona vadītājs Eiropā Niks de Rūks norāda, ka “mums ir jārēķinās ar pieņēmumiem un tas ir tikai viens no riskiem. Risku novērtēšana ietver metodoloģiju, riskus saistībā ar dizainu, iespējams mums būs jāiedzen kādi pāļi, bet mums ir jāapdrošinās pret situāciju, ja mūs sagaida kāds nepatīkams pārsteigums.” De Rūks ir Beļģijas būvuzņēmuma pārstāvis. Beļģi kopā ar Latvijas RERE saņēma iespēju tikt pie 430 miljonu eiro vērtā projekta. Otrajā kārtā kopuzņēmumam bija tikai viens konkurents – personu apvienība “ITL Rail Baltica”, kurā bez Turcijas un Itālijas uzņēmumiem apvienojās arī Latvijas “LNK Industries”, “Binders” un “Arčers”. 

BESIX RERE Group esot izkonkurējuši ne tikai ar cenu, bet arī ar kvalitāti, sagatavojot nepieciešamo dokumentāciju. Tāpat beļģi esot uzbūvējuši Rīgai līdzīgu staciju Nīderlandē. “Tā ir ekspluatācijā bijusi stacija būvdarbu laikā. Un tas arī mums ļāva noticēt, ka viņi zina, ko viņi dara. Tas bija tas, kāpēc viņi vinnē,” skaidro pašreizējais Eiropas dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris.

VIņš noliedz, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs vai Konkurences padome būtu izprasījuši informāciju saistībā ar šo iepirkumu. Savukārt E. de Rūku neuztrauc partneru RERE iespējamā iesaiste “būvnieku karteļu” lietā Latvijā.

Iesaistītās puses izvairās publiski nosaukt amatpersonas vārdu, kurš  būtu atbildīgs par lēmumiem, kas divkārt sadārdzināja dzelzceļa stacijas būvniecību. Taču neoficiāli par vainīgo tiek piesaukts bijušais projekta ieviesējs, Eiropas dzelzceļa līnijas vadītājs A. Linužs. Kā ziņo raidījums, A. Linužs pats uzskata, ka iepirkumā ieviesis inovāciju. Laikus nodrošinājies, lai par iespējamo sadārdzinājumu samaksātu no Eiropas Savienības fondu naudas.

Raidījums atgādina, ka A. Linužs amatā nokļuva neilgi pēc izsludinātā stacijas būvniecības iepirkuma. Tur pabija nedaudz ilgāk par gadu. Tajā laikā A. Linužs vairākkārt izpelnījās de facto uzmanību ar savām darbībām pagātnē, piemēram, par iespējamo dokumentu viltošanu. Taču toreizējais ministrs Linužu aizstāvēja. Arī šoreiz. “Tanī brīdī nekādu iebildumu nebija. Visi darbi tika veikti laikus, kavēšanās bija no lielā Rail Baltica,”norāda bijušais satiksmes ministrs, Saeimas deputāts Uldis Augulis (ZZS).

Tomēr par sadārdzinājumu vienmēr kāds maksā. Šoreiz tie ir gan Latvijas, gan Eiropas Savienības nodokļu maksātāji. Lielāko daļu plānots segt no Eiropas fondu naudas. Taču apmēram 65 miljonus eiro dzelzceļa stacijas būvniecībai būs jāatrod valsts budžetā.

 

Top komentāri

00
0
Tad lai maksā no savas kabatas.
Nevajag satraukties !
N
Tur neko nevar darīt , jo redzam , ka Rīgas Dzelzceļa stacija ir galīgi nelietojama būve un to jau sen vajadzēja nojaukt un uzbūvēt līdzīgu Saules Akmens celtnei . Sadārdzinājums radies paliels ? Nieki , mums katru dienu TV un interneta vide atgādina , ja pēkšņi sasāpējis zobs , vai cepot torti mīkla piedegusi , tad nevajag krist panikā , jo mums ir pieejams Bankas Aizdevums . Tātad nevajag noskumt , Dzelzceļa stacija tiks uzbūvēta paredzētā laika periodā , jo ... ? Pareizi , mums ir pieejams SVF aizdevums - Treknie gadi 2 !
NAV VIENALGA
N
vai tiešām Latvijā visos nodibinājumos, valsts un pašvaldību instancēs strādā muļķi?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas