"Ir nožēlojami, ka vispār ir jādiskutē par to - parakstīt vai neparakstīt Stambulas konvenciju. Ir nožēlojami, ka Tieslietu ministrija (TM) par valsts budžeta līdzekļiem pasūta pētījumu, kas patiesībā pamato atpakaļrāpulību. Es gan kā sieviete, gan arī kā tiesību speciālists nevēlos, lai cilvēktiesību jomā man būtu jāsēž pie viena galda vien ar Krieviju un Moldovu, jo mums būtu kopīgas tradīcijas - dūru vicināšana un vājāko izolēšana," aģentūrai LETA pauda politiķe.
Politiķe gan piebilda, ka neviena konvencija nav instruments cīņā ar tradīcijām. "Un man žēl to atzīt, taču, lūkojoties statistikā, vardarbība ģimenē ir Latvijas tradīcija, kas nav atrunāta ne Satversmes preambulā, ne Latvijas Institūta izdotajos bukletos," norādīja Āboltiņa.
Viņa uzsvēra, ka konvencijas parakstīšana šīs tradīcijas neiznīdēs, taču tas būs gana stingrs signāls, ka 21.gadsimta Latvijā nav vietas cilvēku pazemošanai tāpēc, ka kāds ir sieviete vai vīrietis, cittautietis vai cilvēks, kura vecākiem pietrūcis mīlestības vai iespēju, lai savus bērnus audzinātu.
Kā ziņots, valdības darba kārtībā rīt, 10.maijā, iekļauts TM informatīvais ziņojums, kurā iekļautas veiktās juridiskās analīzes tēzes par to, kāpēc Latvijai nevajadzētu parakstīt Stambulas konvenciju.
Juridisko analīzi par Stambulas jeb vardarbības pret sievietēm novēršanas konvenciju veica Ingas Kačevskas birojs. Atzinuma noslēgumā kā autore norādīta juriste Baiba Rudevska. Izpildot valdības uzdevumu veikt analīzi par konvenciju, līgumu ar biroju slēdza TM. Analīze izmaksājusi 3000 eiro.
Biroja veiktajā juridiskajā analīzē teikts, ka no juridiskā viedokļa nav atrodams neviens iemesls, kādēļ Latvijai būtu jāparaksta starptautisks līgums, kas neatbilst tās pamatlikumam - Satversmei. Analīzē apgalvots, ka Stambulas konvencija "klaji ignorē" gan Satversmes 112.pantā, gan starptautiskajos cilvēktiesību dokumentos garantētās vecāku tiesības bērnu izglītībā. Turklāt netiekot ņemta vērā arī vecāku reliģijas brīvība, kas ir nesaraujami saistīta ar tiesībām izglītot savus bērnus saskaņā ar savu reliģisko pārliecību un filozofiskajiem uzskatiem.