Bet tā lielā jaundzimušo un māšu mirstība ir nepiedodamā skaitā, un jautājums ir par to, vai tas ir tikai nesavlaicīgas stāšanās uzskaitē dēļ," norāda portāla mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.
Viņasprāt, pašiem speciālistiem būtu jāskatās, vai problēma nav dzemdību vadību praksē. Ir sajūta, ka Latvija, lai risinātu šos nāves gadījumus, cenšas fokusēties uz to, ka daudzas grūtnieces nestājas uzkaitē pie ginekologiem un acīmredzot tā arī ir. Bet ir daudz valstu, kur gadiem nav mirusi neviena māte, neatkarīgi no tā, ir vai viņa ir, vai nav uzskaitē. Un tas, savukārt, liek padomāt par to, kāda ir šī dzemdību taktika. Latvijā bieži vien nevajadzīgi tiek ierosinātas dzemdības pirms laika.
"Ļoti daudz notiek iejaukšanās dzemdību procesā, citur pasaulē arvien vairāk runā par dabiskām dzemdībām, kurās mamma netiek sazāļota, bet Latvijā mēs mazliet cenšamies izvairīties no tā, lai pārskatītu dzemdību norises procesus. Jautājums ir par to, vai rutīnas prakse nav aizgājusi nedaudz neveselīgā praksē un vai to nevajadzētu pārskatīt," uzskata I.Akmentiņa - Smildziņa.
Kā vēl vienu ļoti svarīgu problēmu Akmentiņa-Smildziņa norādīja statistikas datu trūkumu par to, cik katrā medicīnas iestādē liels ķeizargriezienu īpatsvars, cik daudzas no pieņemtajām dzemdībām bijušas dabiskās, cik ierosinātās. Šobrīd tādas statistikas nav, lai gan Latvijā statistikai būtu jābūt pieejamai, uzskata portāla Mammām un tētiem vadītāja, sakot, ka topošās māmiņas vietu, kur dzemdēt bieži vien izvēlas, ietekmējoties no sabiedrībā esošajiem mītiem.
Jau ziņots, ka Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija vērsusies pie Latvijas lauku pašvaldībām ar ierosinājumu lauku pašvaldības skolēnu pārvadāšanai paredzētos autobusus izmantot arī grūtnieču nogādāšanai pie ārsta.