Sabiedriskā transporta Rīgas kilometrs 2015. gadā maksās 3,79 eiro. Uzzinot šo skaitli, rodas loģisks jautājums, vai summa ir pieņemama, nav pārspīlēta, bet varbūt pārāk maza un neprecīzi aprēķināta. Lai būtu iespēja 1 kilometra izmaksas Rīgā novērtēt, vislabāk ir salīdzināt ar tādiem pašiem rādītājiem citur Latvijā. Vai patiess ir apgalvojums, ka Rīgas kilometrs ir īpašs?
Kā izrādās, tad 1 kilometra izmaksas nekur Latvijā nepārsniedz vienu eiro un plānošanas reģionos Latvijā ir:
Kurzemes plānošanas reģionā 0,762 eiro
Latgales plānošanas reģionā 0,864 eiro
Vidzemes plānošanas reģionā 0,962 eiro
Zemgales plānošanas reģionā 0,967 eiro
Rīgas plānošanas reģionā 0,927 eiro
Pat atšķirība starp Rīgas pilsētu un Rīgas plānošana reģionu ir vairāk nekā četras reizes. Kādēļ tieši Rīgā ir tik dārgs kilometrs? Ja pieņemam, ka 1 kilometra izmaksas rēķina, dalot kopējos izdevumus ar kilometru skaitu, tad ir acīmredzami, ka salīdzinājumā ar citiem Latvijas reģioniem Rīgā nesamērīgi liels ir cipars virs daļsvītras, tātad Rīgas satiksmes 2015.gadā plānotie izdevumi. Šogad, balstoties uz mūsu rīcībā esošo, ar 2014.gada 24. septembri datēto Rīgas satiksmes 2015. gada budžeta projektu, izdevumi ir plānoti 160 miljoni eiro.
Izdevumus veido dažādas pozīcijas, gan tādas, kas rīdziniekiem svarīgas, gan tādas kas varēja būt mazākas, piemēram, katru gadu augošie procentu maksājumi, kas jāmaksā par kredītiem. Pieaugums no 4,4 miljoniem 2013. gadā un 5,8 miljoniem 2014. gadā līdz 6,6 miljoniem eiro, kas plānoti šogad. 2015. gadā procentu maksājumi pieaugs par 722,2 tūkstošiem eiro, jo pieaugs aizdevumu apjoms jaunu trolejbusu un autobusu iegādei. Ir labi, ka Rīgā ir jauns sabiedriskais transports tikai, kādēļ vieni un tie paši trolejbusi Rīgā ir divreiz dārgāki nekā Slovākijā?
Jāatgādina, ka jau aizvadītajā gadā asi iebildumi pret „Rīgas satiksmes” izdevumu daļu bija Valsts kontrolei, kura revīzijas laikā atklāja vairāk nekā 16 miljonu eiro nelietderīgu izlietojumu. Toreiz tika pārbaudīta tikai neliela daļa no finanšu dokumentiem. Arī šogad Valsts Kontrole uzskata, ka „Rīgas satiksme” nav novērsusi revīzijas laikā atklātos trūkumus. Krāšņi Rīgas satiksmes tikumus atklāja nesenais nanoūdeņu skandāls. Zinot to, kādēļ, lai rīdzinieki tic, ka 2015.gada Rīgas satiksmes izdevumu daļa ir adekvāta un tātad aprēķins par 1 kilometra pašizmaksu ir pamatots? Un rīdziniekiem tas rūp, jo 88,6 miljoni, tātad vairāk nekā puse no uzņēmuma apgrozījuma ir rīdzinieku - nodokļu maksātāju nauda!
Joprojām neapsīkst rīdzinieku neapmierinātība ar gandrīz divreiz palielināto braukšanas maksu Rīgas sabiedriskajā transportā. Rīgas domes vadība stāsta, ka rīdzinieki pat esot ieguvēji, jo viena brauciena pašizmaksa esot 1,175 eiro, bet biļetes cena vien nieka 1,15 eiro. Tomēr, salīdzinot ar citām lielajām Latvijas pilsētām atklājas, ka Rīgas viena brauciena pašizmaksa atkal ir krietni lielāka:
Daugavpilī 0,46 eiro
Jūrmalā 0,60 eiro
Ventspilī 0,86 eiro
Jelgavā 1,09 eiro
Liepājā 0,42 eiro
Sabiedriskā transporta tarifu noteikšanas nodošana no Rīgas domes Licencēšanas komisijas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai dotu lielāku ticību tarifu objektīvam aprēķinam.
Skaitļi liecina, ka Rīgas satiksmes finanšu kuģis, slikti vadīts un slikti pārvaldīts, tuvojas klintīm. Kuģa kapteinis, stūrmanis un daži citi vadībai pietuvinātie, iespējams, paspēs ielekt glābšanas laivās, atrodot sev "siltas" vietas Saskaņas centra un Gods kalpot Rīgai paspārnē, bet uzņēmumu nāksies glābt uz rīdzinieku - nodokļu maksātāju rēķina.