"Rīgas domes kapitālsabiedrība vēl pavisam nesen bija iecerējusi pildīt pudelēs ūdeni un to pārdot. Pēc ieguldītiem vairāk nekā 100 000 latu projekts tomēr tika apturēts. Tagad vēl viena Rīgas domes kapitālsabiedrība izdomājusi jaunu biznesa projektu, lai no tirgus izspiestu veiksmīgu un inovatīvu Latvijas uzņēmumu, kurš pats izstrādājis, attīstījis un ieviesis tirgū cilvēkiem ērtu un kvalitatīvu risinājumu Mobilly. Šobrīd nav redzami nekādi iemesli vai attaisnojumi, lai Rīgas domes dāsni subsidētā Rīgas satiksme jauktos šajā tirgū, turklāt, visticamāk, šim mērķim tērējot ievērojamus nodokļu maksātāju līdzekļus," norāda Pavļuts.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Barševska portālu Diena.lv informēja, ka Pavļuts ceturtdien nosūtījis vēstuli Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam, aicinot skaidrot Rīgas satiksme nepamatotu iesaistīšanos komercdarbībā, veidojot savu norēķinu sistēmu, dibinot jaunu uzņēmumu un kropļojot elektronisko un mobilo pakalpojumu tirgu.
VARAM atgādina, ka Valsts pārvaldes iekārtas likums nosaka, ka publiskās personas, dibinot komercsabiedrības, nevar izvirzīt tām mērķus, kas neizriet no publiskās personas funkcijām, turklāt, komercdarbību publiskā persona var veikt tikai pastāvot noteiktiem nosacījumiem, piemēram, ja tirgus nav spējīgs nodrošināt sabiedrības interešu īstenošanu attiecīgajā jomā; nozarē, kurā pastāv dabiskais monopols, tādējādi nodrošinot sabiedrībai attiecīgā pakalpojuma pieejamību; stratēģiski svarīgā nozarē; jaunā nozarē; nozarē, kuras infrastruktūras attīstībai nepieciešami lieli kapitālieguldījumi; nozarē, kurā atbilstoši sabiedrības interesēm nepieciešams nodrošināt augstāku kvalitātes standartu.
Ministrija skaidro, ka publiskas personas mērķis dibinot valsts kapitālsabiedrību ir nodrošināt no valsts funkcijas izrietošu pakalpojumu iedzīvotājiem, ko nevar, vai to nav finansiāli izdevīgi darīt privātam komersantam, vai arī šādas funkcijas nodrošināšana prasa lielus kapitālieguldījumus, kurus privātais komersants nevar investēt, vai arī nevēlas investēt zinot, ka tie netiks atgūti.
VARAM atzīmē, ka arī Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments ir norādījis, ka valsts ekonomiska interese ir attīstīt privātā kapitāla darbību Latvijas tautsaimniecības attīstības interesēs, vienlaikus sašaurināt darbību, ko valsts un pašvaldības veic kā komersanti.