Ministrs skaidroja, ka, piemēram, Arābu pavasari neviens neiniciēja. Tā 2011.gadā bija absolūti skaidra gan Ziemeļāfrikas, gan daudzu Tuvo Austrumu valstu sabiedrības reakcija uz pārvaldes modeļiem un nespēju tos īstenot.
"Tas, ka ES nekad mūsu vērtību sistēmā neies palīgā diktatoriem apspiest demonstrācijas, manifestācijas, kā arī protestus, jo tas ir pretrunā ar Eiropas fundamentālajām pamatvērtībām, tas gan ir fakts," sacīja politiķis.
"Taču tas, ka ik pa brīdim tiešām savā ziņā dzirdam šīs muļķības, ka pie visa vainojami Rietumi, vainīga Eiropa, vainīgas ASV, tas, protams, ir tāds labs propagandas materiāls," piebilda Rinkēvičs.
Viņš gan atzina, ka ir pilnīgi skaidrs - ES ar tai pieejamiem līdzekļiem vēl ir daudz jādara, lai normalizētu situāciju Sīrijā un Lībijā, kā arī atbalstītu Tuvo Austrumu miera procesu, savukārt austrumos - visu, kas saistīts ar Ukrainas problemātiku, ar Austrumu partnerību, ar situāciju Moldovā.
"Tas viss, protams, rada zināmas bažas, un tas ir arī zināms izaicinājums," sprieda ministrs.
Šī iemesla dēļ, uzskata Rinkēvičs, ES diplomātijai jābūt visur. "Tai ir jābūt aktīvai visur, tai ir jābūt arī nepieciešamajiem resursiem, bet bieži vien rezultāti, kurus vēlamies, nav tik ātri gūstami," viņš norādīja.