Līdz ar to liels izaicinājums valdībai un Saeimai ir darbs pie imigrācijas politikas. Ministre akcentēja, ka "reģionālā nevienlīdzība ir Latvijas realitāte", jo Rīgas reģionā ir 67% no visā valstī pieejamām darbavietām.
Vēl viens izaicinājums ir sabiedrības novecošanās, kas palielina sociālās apdrošināšanas sistēmas slodzi, kā dēļ veidojas lieli izdevumi veselības un sociālajai aprūpei, kā arī sociālajai palīdzībai. Risinājumi šai problēmai ir pensionēšanās vecuma celšana, nodarbinātības programmas pirmspensijas vecuma personām, kā arī vecuma diskriminācijas mazināšana darba tirgū.
Vienlaikus Latvijā summārais dzimstības koeficients 2010.gadā bija viens no zemākajiem Eiropā, kas nozīmē, ka bažas par latviešu izmiršanu nav pārspīlētas, teica politiķe.
Viņķele skaidroja, ka problēmas, kas saistītas ar dzimstību un tautas ataudzi, ir ievērojamas izmaiņas iedzīvotāju struktūrā, nacionālas valsts apdraudējums, ģimenes modeļu un vērtību maiņa. Tāpat nozīmīgas problēmas ir arī pieaugošas infrastruktūras izmaksas un budžeta slogs.
Kā risinājumu šīm problēmām Viņķele minēja kompleksu, skaidru un stabilu atbalstu ģimenēm no bērna piedzimšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai. Būtiski ir nodrošināt arī pieejamu pirmsskolas izglītību, efektīvu un konkurētspējīgu vispārējās izglītības sistēmu un veselības aprūpi. Ģimenes jāatbalsta arī ar piemēroto nodokļu politiku, jānodrošina mājokļa atbalsta programmas un jāattīsta pašvaldību atbalsta sistēma.
Kā ziņots, premjers Valdis Dombrovskis (V) norādīja, ka demogrāfiskās situācijas uzlabošana ir prioritāte un tas jāņem vērā, arī veidojot 2013.gada un turpmāko gadu valsts budžetu. Ir ļoti svarīgi, lai valsts attīstītos no iedzīvotāju skaita viedokļa, taču pagaidām tendences ir negatīvas.