Pārkārtojumi Krievijas valdībā bija iepriekšparedzami, jo Vladimiram Putinam pat pēc nesenākām pseidovēlēšanām tomēr bija jārada iespaids, ka ir kāda atšķirība starp viņa iepriekšējo un jauno prezidentūras termiņu. Tas, kas visvairāk interesē mūs, no Ukrainas kara perspektīvu un līdz ar to arī Latvijas drošības viedokļa, noteikti ir aizsardzības ministra Sergeja Šoigu nomaiņa pret plašām aprindām neko daudz neizsakošo 65 gadus veco ekonomistu Andreju Belousovu un Šoigu ielikšana Nikolaja Patruševa līdzšinējā amatā par Drošības padomes sekretāru, pašu Patruševu pārceļot prezidenta padomnieka amatā. Ko nozīmē šo divu Putinam līdz šim tuvāko personu it kā, es atkārtoju, it kā nobīdīšana? Jo vismaz attiecībā uz Patruševu ir arī galēji pretēji vērtējumi. Un ko jums izsaka Belousova persona, tīri no Ukrainas kara un Krievijas agresīvās militārās politikas turpināšanas viedokļa?
Man liekas, šīs izmaiņas norāda uz visu impērisko, konservatīvo, reakcionāro spēku konsolidāciju ap Putina personību. Viņš neaiziet nekur tālu, kas atšķirtos no viņa ideoloģiskajiem pieņēmumiem par impēriju, par valsti, par PSRS. Paskatieties, kas ir Belousovs! Belousova tēvavārds ir Removičs, viņa tēvu sauca Rems, kas tulkojumā nozīmē ‘revolūcija, Engelss, Markss’ – REM. Viņš strādāja Valsts plānā (Госплан СССР, kas regulēja padomju plānveida ekonomiku – red.) un bija viens no Kosigina reformu tēviem (mēģinājums reformēt uz direktīvām un plānu izpildi balstīto padomju tautsaimniecību XX gadsimta 60. gados, tajā ieviešot arī rentabilitātes, kvalitātes un materiālās stimulēšanas elementus – red.), kuri uzskatīja, ka bruņošanās sāncensībā ar ASV arī Valsts plānam ir sava loma. Kādēļ es to pieminu? Jo ir pieņēmums, ka PSRS sabruka, jo neizturēja bruņošanās sāncensību ar ASV. Tādēļ pie teikšanas jānāk ekonomistam.
Belousova tēvs bija tipisks sociālists, savukārt Andrejs Removičs ir kategorisks impērijas piekritējs. Ja ņemam analoģijas no vēstures, viņš atkārto Musolīni tēzi par stato totalitario, tas ir, totalitāru valsti. Valsts ir galvenais un nevis kaut kāda tur demokrātija, cilvēktiesības utt. Vissvarīgākā Krievijas vēsturē ir bijusi valsts, un Belousovs to pasniedz tagad jau kā modernu pieeju visam. Viņš bija tas cilvēks, kurš pirms gada prasīja atņemt visu privātās rokās nonākušo metalurģisko kombinātu peļņu un atdot to valstij.
Tāda Staļina laika vēsma no Otrā pasaules kara laikiem "viss uz fronti, viss uzvarai"?
Visu sarunu lasiet avīzes Diena trešdienas, 15. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00