Pēdējā laikā daudz tiek runāts par enerģētisko drošību, neatkarību, kas sevī ietver gan cenas, gan piegāžu drošību. Kāds ir jūsu skatījums uz pašreizējo situāciju enerģētikas jomā, un cik mēs varam būt droši par energoresursu pietiekamību un adekvātu to cenu?
Mēs – FICIL – nevienu brīdi neesam centušies mazināt šo tēmu nozīmīgumu, jo tēmas, protams tiešām ir nozīmīgas. Taču mēs uz šiem jautājumiem skatāmies caur mazliet atšķirīgu prizmu. Pirmā lieta – jāsaprot, uz kādu situāciju mēs skatāmies – izolēti uz Latviju un uz mūsu apkārtējā reģiona valstīm, taču ne tikai ES dalībvalstīm. Nav mazsvarīgi, vai šīs valstis atrodas miera vai kara apstākļos, vai citās valstīs notiekošu karu ietekmē.
Ja runājam par scenāriju, kurā ir kara apstākļi un tiem ir tieša vai netieša ietekme uz Latviju un mums apkārt esošajām valstīm, tad šī nav situācija, kuru mēs ar šodienas ikdienas lēmumiem varam pilnībā pārvaldīt. Tā ir situācija, kurai mēs varam gatavoties. Taču tā vienlaikus ir situācija, kuru mēs no šodienas viedokļa ar saviem lēmumiem nevaram plānoti kontrolēt, jo mēs vienkārši nezinām, tieši kas un kad notiks.
Savukārt, ja runājam par enerģētikas drošību un piegāžu drošību (tas nav viens un tas pats) miera apstākļos (un atkal uzsveru, ka mēs nerunājam tikai par mieru Latvijā, bet plašākā kontekstā – ka valstīs, kas ir mums apkārt un ar kurām mēs visciešāk esam saistīti, ir miera apstākļi), mēs neredzam būtiskus šķēršļus vai apsvērumus, kāpēc mēs nevarētu runāt par sadarbību un par izmaksu slodzes izlīdzsvarotu "iznešanu" nevis tikai uz saviem pleciem, bet sadarbībā ar citām valstīm. Tas ir viens no lielajiem uzstādījumiem, caur kuru FICIL vērtē enerģētikas un piegāžu drošību.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena piektdienas, 5. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00