airBaltic pārstāve Alise Briede aģentūrai LETA norādīja, ka lidsabiedrība 2019.gadā turpinājusi izaugsmi un sasniegusi pārliecinošus finanšu rezultātus. Uzņēmums pērn pirmo reizi savā vēsturē pārsniedza 500 miljonu eiro ieņēmumus, kas ir par 23% vairāk nekā 2018.gadā.
Savukārt uzņēmuma zaudējumus 7,7 miljonu eiro apmērā lidsabiedrībā skaidro ar valūtas kursu izmaiņām 2019.gadā un ieviesto IFRS 16 grāmatvedības standartu.
"Mūsu stratēģija ir kļūt par vadošo pārvadātāju Baltijas valstīs. Pērn mums izdevās sasniegt divus mūsu galvenos mērķus - pārvadāt piecus miljonus pasažieru un sasniegt 500 miljonu eiro ieņēmumus. Tas bija veiksmīgs gads, taču tagad mums jāturpina smagi strādāt, lai nodrošinātu turpmāku mūsu attīstību," pauda airBaltic izpilddirektors Martins Gauss.
Viņš norādīja, ka pirmajos divos 2020.gada mēnešos lidsabiedrība uzrādīja labus rezultātus un turpināja izaugsmi, apsteidzot airBaltic biznesa plānu.
Gauss pauda nožēlu, ka pozitīvo gada sākumu pārtrauca ārkārtējie apstākļi, kurus izraisīja jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatība. "Ikviena lidsabiedrība samazina savus izdevumus, darbības apjomus un dažas pat pārtrauc darbību. airBaltic ir finansiāli spēcīgā stāvoklī, lai risinātu ārkārtas krīzes situāciju," norādīja lidsabiedrības vadītājs, piebilstot, ka aviācijas nozare ir viena no tām, kuru smagi skars šī krīze, un, lai ilgtermiņā nodrošinātu gaisa infrastruktūru, varētu būt nepieciešams valsts atbalsts lidsabiedrībām kopumā.
"airBaltic ir nozīmīga loma gaisa satiksmes savienojumu nodrošināšanā Latvijai un Baltijas valstīm. Mums ir jāpieņem proaktīvi lēmumi, lai pārvarētu šo sarežģīto laiku, bet kad krīze būs beigusies, mēs atkal būtu gatavi augt," pauda Gauss.
Jau ziņots, ka airBaltic apgrozījums pērn pieauga par 23%, bet zaudējumi sasniedza 7,7 miljonus eiro. Uzņēmuma operatīvā peļņa pirms nolietojuma, amortizācijas un nomas (EBITDAR) pērn veidoja 126,237 miljonus eiro, kas ir pieaugums par 35,3%.
Vadības ziņojumā norādīts, ka airBaltic pērn uz pieciem gadiem veiksmīgi emitēja obligācijas 200 miljonu eiro vērtībā. Skaidrots, ka no tiem aptuveni 50 miljonus eiro lidsabiedrība izmantoja, lai refinansētu ilgtermiņa kredītus likvidējamajās bankās Latvijas Krājbanka un Sonras un dzēstu saistības pret Rīgas lidostu. Pārējo naudu lidsabiedrība plānoja izmantot jauno lidmašīnu priekšmaksājumiem, kā arī, lai nodrošināt nepieciešamās papildu likviditātes rezerves lidsabiedrības strauji augošo operāciju atbalstam. Vadības ziņojumā skaidrots, ka viens no obligāciju ieguldīšanas noteikumiem paredz, ka airBaltic jāsaglabā kasē vismaz 25 miljoni eiro. Pērnā gada beigās tajā bija 123 miljoni eiro, kas ir būtisks pieaugums, salīdzinot ar gadu iepriekš.
airBaltic apgrozījums 2018.gadā bija 408,8 miljoni eiro un peļņa sasniedza 5,4 miljonus eiro.
airBaltic nodrošina tiešos lidojumus no Rīgas uz vairāk nekā 70 galamērķiem, kā arī airBaltic piedāvā tiešos lidojumus no Tallinas un Viļņas. Latvijas valstij pieder 80,05% airBaltic akciju, bet finanšu investoram, Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam piederošajam Aircraft Leasing 1 - gandrīz 20% akciju.