Gan Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), gan Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera paziņojusi, ka ārkārtējai situācijai jāiet roku rokā ar atbalsta mehānismiem. Tam piekrīt arī valdība, un finanšu ministrs norāda, ka šim mērķim novembrī tiks novirzīti 49 miljoni eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Ja atbalsts būs nepieciešams arī turpmāk, valdība varēs lūgt Saeimu piešķirt papildu līdzekļus nākamajiem posmiem.
Subsidēs darba vietas
Finanšu ministrs klāsta, ka atbalsta risinājumi būs jāparedz vairākos virzienos – pasākumi, kas nepieciešami īstermiņā tām nozarēm, kuras tieši ietekmē ārkārtējās situācijas izsludināšana, un pasākumi, kas plānojami ilgtermiņā. Pašlaik zināms, ka strādājošo atbalstam būs trīs instrumenti: dīkstāves pabalsts, subsidētās darba vietas un pārkvalifikācijas programmas. Atšķirībā no pavasara dīkstāves pabalsts vairs nebūs saistīts ar veiktajām sociālajām iemaksām un būs vienāds visiem tā saņēmējiem.
Sociālo lietu eksperte Ruta Zilvere skaidro, ka ir pareizi dīkstāves pabalstu nesaistīt ar sociālajām iemaksām, jo tas tiek izmaksāts no pamatbudžeta, nevis sociālās apdrošināšanas budžeta. Turklāt, ja raugāmies uz apdrošināšanas veidiem, kuriem tiek novirzītas sociālās iemaksas, starp tiem nav atrodama apdrošināšana pret krīzi.
Ja darbinieks nevēlas saņemt dīkstāves pabalstu, kas ir mazāks par algu, viņš noteikti var kļūt par bezdarbnieku un saņemt bezdarbnieka pabalstu, kas ir tieši atkarīgs no veiktajām sociālajām iemaksām, turklāt pirmos divus mēnešus tiek izmaksāts algas apmērā.
Pozitīvi vērtējams tas, ka atšķirībā no pavasara būs pieejams subsidēto darba vietu atbalsts, kas nozīmē, ka uzņēmumi varēs strādāt nepilnu darba laiku, bet darbiniekiem saglabāsies pilnas slodzes alga, kurā trūkstošo daļu finansēs valsts. Jāteic, ka tieši šis atbalsta mehānisms ir tas, ko vēlas gan LDDK, gan tūrisma nozare, gan Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija. Tās izpilddirektore Santa Graikste uzsver, ka atbalsts nepilnam darba laikam ir daudz vērtīgāks par dīkstāves pabalstu, kad tiek maksāts vienkārši par nestrādāšanu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 9. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!