Iespējams, ka ar iepriekš nosauktajiem 6,7 miljardiem eiro, lai segtu izdevumus ASV saistībā ar skandālu, Volkswagen dīzeļdzinēju patiesos izmešu datus falsificējot ar speciālu datorprogrammu, varētu būt nepietiekami. Tomēr precīzi aprēķini pašlaik vēl neesot zināmi. Arī uzņēmuma finanšu rezultāti vēl tiekot precizēti.
Abas puses - Volkswagen un ASV regulatori, pēc kuru paziņojuma kļuva zināms par Volkswagen krāpšanos - turpinot "konstruktīvu dialogu" un autoražotājs cer, ka emisiju skandāls tiks "iztiesāts godīgi". Millers atzina, ka šī procesa iznākumu gaida "nepacietīgi".
Savukārt secinājumi pēc iekšējās izmeklēšanas Volkswagen koncernā par dīzeļemisiju skandāla izraisītājiem varētu būt zināmi aprīlī.
Kā zināms, visā pasaulē apzināti dati par apmēram 11 miljoniem Volkswagen automašīnu ar dīzeļdzinējiem, kuru patiesie izmešu dati ir falsificēti. Volkswagen visā pasaulē, tostarp Latvijā, organizē pasākumus izmešu regulēšanai. Cik zināms, Latvijā tiem piesakoties kūtri.
Millers BBC arī atzinis, ka šī skandāla kopējo patieso ietekmi uz Volkswagen darbību vēl nemaz nevarot aptvert, taču tā bijusi "smaga kļūda .. Esam zaudējuši daudzus lojālus klientus, un viņu uzticību mums jāatkaro". Tomēr skandāls nekādi neesot paralizējis Volkswagen darbību un lūkojas "nākotnē ar pārliecību".