Pētījuma rezultāti liecina, ka starptautiskais viedoklis par abām pasaules lielvarām kļuvis līdzīgākais kopš 2020. gada. Tas arī parāda radikālu atšķirību no pēdējo gadu aptaujām, kurās viedoklis pasaulē par ASV un prezidentu Džo Baidenu bija daudz pozitīvāks nekā par Ķīnu un tās prezidentu.
Pew Research Center gada sākumā aptaujāja vairāk nekā 30 tūkstošus cilvēku Indonēzijā, Austrālijā, Dienvidāfrikā, Kenijā, Meksikā, Grieķijā, Brazīlijā, Spānijā, Argentīnā, Francijā, Itālijā, Turcijā, Vācijā, Nīderlandē, Apvienotajā Karalistē, Nigērijā, Kanādā, Zviedrijā, Japānā, Ungārijā, Polijā, Dienvidkorejā, Indijā, ASV un Izraēlā. Viedoklis par ASV bija pozitīvāks nekā par Ķīnu astoņās valstīs, savukārt Ķīnu pozitīvāk par ASV vērtēja septiņās valstīs. Citur viedoklis par abām valstīm bija līdzīgs.
Pētījuma asociētā direktore Lora Silvera teica: esot iespējams, ka viedoklis par vienu no šīm lielvarām mainās, kad notiek kādas izmaiņas otrā. "Laikā, kad ASV sāk potenciāli izskatīties pēc partnera, uz kuru arvien mazāk var paļauties, un cilvēkiem samazinās pārliecība par Trampu kā globālās ekonomikas līderi, Ķīna daudzu cilvēku acīs sāk izskatīties citādi nekā iepriekš. Turklāt šoreiz nav bijusi tik aktuāla Ķīnas cilvēktiesību politika un tās izturēšanās Covid-19 pandēmijas laikā, kas pagātnē pastiprināja negatīvu viedokli par šo valsti," pētnieci citē AP.
Ziņu aģentūra arī piebilst, ka šonedēļ grupa ASV demokrātu senatoru pārmeta D. Trampa administrācijai, ka tā atdod ASV globālās ietekmes sviras Ķīnai, slēdzot dažādas starptautiskās palīdzības programmas, nosakot ievedmuitas tarifus sabiedrotajām valstīm, vēršoties pret elites universitātēm un ierobežojot vīzu izsniegšanu ārvalstu studentiem.
Aptauja rāda, ka 10 augstu ienākumu valstīs, kurās notika aptauja, to skaitā Kanādā, Francijā, Vācijā un Itālijā, pozitīvs viedoklis par ASV bijis tikai 35% aptaujāto, salīdzinot ar 51% pērn.