Kā Politico.eu raksta bijušais britu avīzes The Independent ārzemju ziņu redaktors, 20 gadu par korespondentu Parīzē strādājušais Džons Ličfīlds, "redzot pūstošās zivis Skotijas piekrastes piestātnēs un tukšos plauktus [britu tīkla] Marks & Spencer veikalos Parīzē, Dublinā un Prāgā, Lielbritānija ir atklājusi, ko nozīmē norobežoties no tuvākā un visbūtiskākā tirgus". "Briti beidzot sapratuši (piecus gadus par vēlu), kāpēc Eiropas Savienības vienotais tirgus un Muitas savienība ir svarīgi: tie padara ES iekšējās robežas neredzamas."
Viņš salīdzina Brexit ar pazīstamo Hansa Kristiana Andersena pasaku Karaļa jaunais tērps, tikai apgrieztā variantā. "Pretēji pasakai par valdnieku, kurš atklāj, ka īstenībā ir kails, šis stāsts [Brexit] ir par valsti, kas atklāj, cik svarīgas ir priekšrocības, ko tā līdz šim uzskatījusi par pašsaprotamām, jo tās nav bijušas redzamas. Neredzamās priekšrocības viegli var aizmirst, ir grūti tās "pārdot" politiski. Tās ir viegli noraidīt kā nebūtiskas, par tām ir viegli melot. Taču cena par atteikšanos no tām var būt ļoti augsta," raksta žurnālists.
Jūras veltes pūst
Ziņu aģentūra Bloomberg citē Britu tirdzniecības palātas ģenerāldirektoru Ādamu Māršalu, kurš saka, ka pēc Brexit atklājas jaunās realitātes sarežģītība: "Tas ir kā sīpols – jo ilgāk tu to mizo, jo vairāk raudi."
Pagājušajā nedēļā sašutumu par notiekošo britu valdībai izrādīja jūras gliemeņu tirgotāji, kas izvietoja 20 kravas automašīnu, kurām būtu jāved uz ES Lielbritānijā savāktās gliemenes, netālu no premjerministra Borisa Džonsona Dauningstrītas rezidences un parlamenta ēkas, vēsta Reuters. Liela daļa britu zvejnieku nav šogad vēl neko spējuši eksportēt uz ES, jo, lai gan nepastāv kvotas un tarifi, kopš gada sākuma ir ieviesti dažādi sertifikāti, pārtikas drošības pārbaudes un muitas deklarācijas, kas aizkavē piegādes procesu un liek preču pircējiem ES atteikties no britu produktiem. Deivids Rouzijs no firmas DR Collin & Son, kas nodarbina 200 cilvēku, stāsta Reuters, ka bija pieradis katru nakti nosūtīt uz Franciju vienu vai divus kravas auto ar dzīviem krabjiem, omāriem un langustiem ap 150 tūkstošu sterliņu mārciņu (168 tūkstoši eiro) vērtībā. Šogad viņš nav varējis eksportēt vēl nevienu kasti. "Zvejnieki zaudējuši ienākumus ar vienu pulksteņa rādītāju pagriezienu brīdī, kad Lielbritānija Jaungadā pameta ES orbītu," viņš saka.
Dārgāka piegāde
Alans Millers, firmas AM Shellfish īpašnieks Aberdīnā Skotijā, stāsta, ka viņa dzīvo krabju, omāru un garneļu piegādēm uz ES nepieciešamais laiks tagad no 24 stundām dubultojies līdz 48–50 stundām, tas nozīmē zemākās cenas un daļas produkcijas sabojāšanos.
Viens no lielākajiem jēra gaļas eksportētājiem Velsā Randall Parker Foods paziņojis BBC, ka papildu izmaksu un sarežģīto dokumentu procedūru dēļ no peļņas, pārdodot gaļu ES, vairs gandrīz nekas nepaliek. Ja situācija nemainīsies, nākšoties atlaist trešdaļu no 150 darbiniekiem.
Arī vienkāršie preču pasūtītāji internetā jau paguvuši "izbaudīt" izmaiņas. Latvijas iedzīvotāji sociālajos tīklos sūdzas, ka tagad jāpilda muitas formalitātes Lielbritānijā pasūtītām precēm. Deutsche Post DHL informējis, ka iekļauj Lielbritāniju dārgākā piegādes tarifu zonā.